Przerażający robot-telefon
03.08.2010 12:31, aktual.: 03.08.2010 12:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Prof. Hiroshi Ishiguro jest znanym projektantem i konstruktorem robotów służących do teleprezencji. Ich zadaniem jest imitowanie zachowań człowieka-operatora i przekazywanie ich na odległość. Niedawno pojawił się najnowszy twór prof. Ishiguro – Telenoid R1. Jest to minimalistyczna reprezentacja człowieka, która na pierwszy rzut oka wygląda dość przerażająco.
Prof. Hiroshi Ishiguro jest znanym projektantem i konstruktorem robotów służących do teleprezencji. Ich zadaniem jest imitowanie zachowań człowieka-operatora i przekazywanie ich na odległość. Niedawno pojawił się najnowszy twór prof. Ishiguro - Telenoid R1. Jest to minimalistyczna reprezentacja człowieka, która na pierwszy rzut oka wygląda dość przerażająco.
R1 powstał przy współpracy naukowców z Uniwersytetu w Osace i instytutu ATR - Advanced Telecommunications Research Institute. Nie jest to pierwszy robot o przeznaczeniu teleprezencyjnym. Powstały już uśmiechający się, żeński android Geminoid F oraz replika profesora Ishiguro - Geminoid HI-1. Ze względu na ich podobieństwo do człowieka i typowej dla robota sztucznej mimiki i zachowań, mówiono, że są niepokojące i wzbudzają dziwne emocje. Telenoid R1 sprawia, ze zaczęły wyglądać przyjaźnie.
Telenoid R1 zbudowany jest na kształt dziecka, jednak bez dolnej części ciała i o znacznie skróconych ramionach. Łysa głowa i twarz podobna do lalki dopełniają całości przerażającego efektu. Jednak w dotyku R1 jest bardzo miękki i przyjemny. Jest to minimalistyczny twór, mający na celu uzyskanie wrażenia, że jest zarówno młody jak i stary, tak męski jak i żeński. W zależności od wyobraźni i nastawienia użytkownika.
Telenoid R1 działa w następujący sposób: operator siedzący przy komputerze wykorzystuje specjalne oprogramowanie, które za pomocą kamery wideo analizuje ruchy jego głowy i mimikę twarzy. Następnie dane te, wraz z głosem, przesyłane są do robota. Program obsługujący pozwala również na sterowanie niektórymi zachowaniami androida, za pomocą odpowiednich przycisków. Naukowcy mają nadzieję, że R1 stanie się urządzeniem komunikacyjnym stosowanym zarówno do zdalnej pracy, opieki nad starszymi, jak i edukacji dzieci.