Przepiękne zdjęcia z głębin teraz na Google Maps
05.06.2015 12:13, aktual.: 05.06.2015 13:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Z okazji nadchodzącego Światowego Dnia Oceanów Google umieściło w obrębie usługi Google Maps zdjęcia wykonane pod wodą w ponad 40 miejscach na całym świecie. Mają one nie tylko dać możliwość zobaczenia niezwykłych widoków, jakie kryją się pod powierzchnią ziemskich oceanów, ale też posłużyć jako cyfrowy zapis ich aktualnego stanu. Dzięki temu określić będzie można, jak postępuje degradacja naszego środowiska naturalnego.
Google już jakiś czas temu udowodniło, że ambicje Street View znacząco już wykroczyło ponad fotografowanie ulic naszych miast. Pod koniec kwietnia z okazji rocznicy publikacji słynnego zdjęcia potwora z Loch Ness internetowy gigant umieścił na swoich stronach zdjęcia całej powierzchni słynnego jeziora. Dzięki nim można teraz dokładnie obejrzeć jego powierzchnię i okolice. Wśród nich znalazły się również fotografie wykonane pod wodą dzięki współpracy z organizacją Catlin Seaview Survey. Ta współpraca najwyraźniej spodobała się obu stronom – postanowiły one bowiem powtórzyć to przedsięwzięcie na większą skalę, tym razem pokazując użytkownikom Google Maps niezwykły świat ziemskich oceanów.
Do partnerstwa Google i Catlin Seaview Survey przyłączyły się również Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna oraz Chagos Conservation Trust – organizacja zajmująca się walką o ochronę środowiska naturalnego archipelagu Czagos. Liczą oni na to, że możliwość zobaczenia zdjęć nie tylko zachwyci użytkowników Google Maps, ale również skłoni ich do zaczerpnięcia wiedzy na temat światowych oceanów i ich stanu.
Na fotografiach umieszczonych w ramach usługi Google Street View, jak podaje sam gigant, zobaczyć można m.in.:
• Żółwia morskiego w okolicach Wysp Salomona
• Długopłetwowce w okolicach Wysp Cooka
• Żarłacze białe w Autralii
• Tajemniczego Samogłowa w Bali
Google zapewnia przy tym, że wykonana już praca to jedynie początek większego programu, który pomóc ma w dokumentowaniu i badaniu zmian, jakie zachodzą w naszym środowisku naturalnym. Każde zdjęcie połączone jest z dokładnymi danymi dotyczącymi lokalizacji, dzięki którym w przyszłości będzie można określić wpływ ludzkiej działalności na ich stan.
_ DG _