Przełom: program zasiądzie w radzie nadzorczej firmy

Przełom: program zasiądzie w radzie nadzorczej firmy

Przełom: program zasiądzie w radzie nadzorczej firmy
Źródło zdjęć: © Chip.pl
16.05.2014 17:27, aktualizacja: 19.05.2014 13:25

Pierwszy na świecie program, traktowany na równi z członkami zarządu, obejmie "swoje stanowisko" w chińskim przedsiębiorstwie Deep Knowledge Ventures, zajmującym się profesjonalną analityką finansową.

VITAL (Validating Investment Tool for Advancing Life Sciences) jest zaawansowanym programem analitycznym, który bada finansowe trendy na rynku medycyny regeneracyjnej i uczy się przewidywać sukces danej inwestycji stosując system uczenia maszynowego. Narzędzie to ma dostrzegać rzeczy, które na pierwszy rzut oka nie są zauważalne dla ludzi. Tymczasowo VITAL będzie jedynie asystował przy podejmowaniu ważnych decyzji w zarządzie, ale ostatecznie ma działać autonomicznie.

Czy Wam także przed oczami stanęła właśnie wizja HAL'a 900. z "Odysei Kosmicznej"? Cóż, minie jeszcze sporo czasu zanim stworzymy komputery obdarzone prawdziwą sztuczną inteligencją. VITAL nie będzie fizycznie zasiadał przy wspólnym stole z członkami zarządu. Jego sugestie jednak będą traktowane równie serio. Decyzję o wykorzystaniu VITALA w swoich naradach biznesowych DKV tłumaczy następująco:
"Ludzie są emocjonalni i subiektywni. Popełniają błędy, ale w porównaniu do maszyn mogą także podjąć genialne decyzje pod wpływem własnej intuicji. Maszyny takie jak VITAL w swoim działaniu kierują się tylko logiką. Sądzimy, że intuicja ludzkich inwestorów wraz z logiką maszyny będą ze sobą doskonale współpracować, a ryzyko błędu zostanie maksymalnie zmniejszone".

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Adata wprowadza tanie dyski SSD o pojemności do 1 TB

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)