Przekątna ekranu, odległość... Jak wybrać telewizor?

Przekątna ekranu, odległość... Jak wybrać telewizor?
Źródło zdjęć: © Fotolia | .shock

06.12.2016 12:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obraz
© (fot. Fotolia / .shock)

Powszechnie wiadomo, że telewizory o dużych przekątnych cieszą się coraz większym powodzeniem. Wkrótce średnia wielkość ekranu domowych telewizorów przekroczy próg 40 cali. Według danych zgromadzonych przez firmę IHS, średnia przekątna ekranu telewizorów kupowanych na całym świecie w 2015 roku wynosiła 39,4 cala. Ale czy wielki ekran oznacza, że telewizor jest lepszy i jak wybrać właściwy telewizor do mieszkania?

Na początek warto przemyśleć kwestię wielkości telewizora. Pozornie sprawa wydaje się oczywista: im większa przekątna ekranu, tym lepiej. Tymczasem przy wyborze należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym postawimy sprzęt, uwzględniając odległość, z jakiej będziemy oglądać obraz, gdyż od tego zależy optymalna rozdzielczość i przekątna ekranu.

Imponujący wygląd i wrażenie zanurzenia w obrazie nie powinny być jedynymi kryteriami wyboru wielkości ekranu.W stosunku do wielkości pomieszczenia, może okazać się przytłaczający. Jaki jest więc ten odpowiedni rozmiar?

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

Istnieje prosty sposób na dopasowanie wielkości telewizora do rozmiarów pomieszczenia. Aby ustalić optymalną, wyrażoną w calach wielkość ekranu Full HD, należy pomnożyć odległość od kanapy do odbiornika, wyrażoną w metrach, przez 25. Na przykład, jeżeli telewizor ma stać w odległości 2 metrów od kanapy, jego ekran powinien mieć przekątną 50 cali. Jeżeli odległość między kanapą a telewizorem wynosi 3 metry, zalecana przekątna to 75 cali. W przypadku telewizorów Samsung SUHD i UHD, ze względu na jeszcze doskonalszą jakość i szczegółowość obrazu, odległość między odbiornikiem a kanapą należy mnożyć przez 39. Zatem telewizor ustawiony w odległości 2 metrów od kanapy powinien mieć aż 78 cali. Jeżeli kanapa jest oddalona od telewizora o 3 metry, odbiornik UHD powinien mieć ekran o przekątnej 117 cali.

Ekran telewizora UHD może być większy

Telewizory UHD są wyposażone w ekrany nowej generacji, na których zagęszczenie pikseli jest czterokrotnie większe w porównaniu z tradycyjnymi telewizorami Full HD. Ekran Full HD ma rozdzielczość 1920 na 1080 pikseli. W standardzie UHD rozdzielczość ta rośnie do 3840 na 2160 pikseli, co przekłada się na niezwykle wyraźny obraz. Dlatego telewizor UHD może mieć większy ekran niż Full HD przy tej samej odległości od kanapy, a mimo to poszczególne piksele nie będą widoczne i obraz nie będzie męczący dla oczu.

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

Z jakiej odległości powinno się oglądać telewizję? Międzynarodowa organizacja normalizacyjna ITU-R sugeruje, że w przypadku 50-calowego telewizora Full HD optymalna odległość od ekranu powinna wynosić od 2 do niespełna 3 metrów. Jeżeli odległość ta jest mniejsza niż 2 metry, należy wybrać telewizor z mniejszym ekranem lub zdecydować się na odbiornik UHD. W przeciwnym razie można odczuwać pewien dyskomfort. Obraz na 50-calowym ekranie UHD można komfortowo oglądać już z odległości 1 metra. W przypadku telewizora UHD z ekranem 85-calowym optymalna odległość to od 1,6 do 3,3 metra.

Era wielkich ekranów

Powszechnie wiadomo, że telewizory o dużych przekątnych cieszą się coraz większym powodzeniem. Wkrótce średnia wielkość ekranu domowych telewizorów przekroczy próg 40 cali. Według danych zgromadzonych przez firmę IHS, średnia przekątna ekranu telewizorów kupowanych na całym świecie w 2015 roku wynosiła 39,4 cala. Przewiduje się, że w przyszłym roku będzie to już 40,8 cala.

Na dużych, światowych rynkach, takich jak Stany Zjednoczone czy Chiny, zmiany te są jeszcze bardziej widoczne. W USA średnia przekątna ekranów telewizorów kupowanych w bieżącym roku wynosiła 42,6 cala, a w 2016 roku powinna wzrosnąć do 44,5 cala. Analogiczne dane dla Chin to 43 cale w 2015 roku i 43,9 cala w przyszłym roku. W przypadku telewizorów UHD przekątne są jeszcze większe. W Korei i Australii najpopularniejszy rozmiar urządzenia w tym roku to 55 cali. Za to w Polsce, w 2015 roku najchętniej wśród telewizorów wybierano te o przekątnych ekranu 40-43 cale. W stosunku do 2012 roku prawie dwukrotnie wzrosła liczba sprzedanych telewizorów o przekątnych 50-54 cale i ponad trzykrotnie dużych telewizorów z ekranami 55-59 cali.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także