Przedwojenna Warszawa w Google Earth

Firma Google umieściła w swoim wirtualnym atlasie zdjęcia lotnicze ponad 30 miast europejskich, wykonane w pierwszej połowie XX w. Dzięki temu możemy się przekonać, jak wyglądały Warszawa, Gdańsk czy Wrocław przed wybuchem II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Przedwojenna Warszawa w Google Earth
Źródło zdjęć: © IDG.pl

Większość fotografii dodanych do Google Earth powstała w czasie II wojny światowej, w 194. r. Zostały one wykonane przez pilotów brytyjskich i amerykańskich sił powietrznych (RAF i USAF). Pojedyncze zdjęcia składano następnie w większe obrazy - celem tych zabiegów było m.in. rozpoznanie topograficzne oraz analiza zniszczeń dokonanych w wyniku działań wojennych.

Obraz
© (fot. IDG.pl)

Stara Warszawa

Nieco inaczej rzecz wygląda z dokumentacją Warszawy. Stare fotografie stolicy wykonane zostały przez przedsiębiorstwo "Fotolot", działające przed wojną w ramach Wydziału Aerofotogrametryczego Polskich Linii Lotniczych LOT, w 193. r.
Zgromadzony materiał, opracowany przez Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne udostępnił Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Jak informuje Google, jest to na dzień dzisiejszy najstaszy materiał archiwalny w wirtualnym atlasie firmy. Zdjęcia powojennej Warszawy pochodzą z 194. r. i są autorstwa pilotów ZSRR.
Aby obejrzeć archiwalne fotografie, użytkownik Google Earth musi kliknąć ikonę zegara, położoną po lewej stronie górnego menu programu. Za pośrednictwem wyświetlonego suwaka będzie można odbyć podróż kilkadziesiąt lat wstecz i porównać współczesny plan takich miast jak Berlin, Bolonia, Florencja, Lion, Rzym czy Wenecja z planami sprzed siedemdziesięciu czy sześćdziesięciu lat.

Zaciekawić historią

Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, chwali inicjatywę Google. W jego ocenie aplikacja Google Earth jest "genialnym narzędziem, dzięki któremu każdy będzie mógł porównać jak wyglądała Warszawa wtedy i dziś".

"Dzięki temu możemy obserwować skomplikowane procesy, jakie zachodziły w całej Europie oraz zdać sobie sprawę jak długą drogę przebyliśmy od tamtych chwil. W mojej opinii narzędzia takie jak Google Earth powinny być wykorzystywane podczas lekcji w szkołach podstawowych i średnich by jeszcze bardziej zaciekawić uczniów historią" - przekonuje Ołdakowski.

Google Earth jest narzędziem integrującym tradycyjne mapy powierzchni Ziemi, widok satelitarny i funkcje wyszukiwawcze, zapewniane przez Google. Dokładność zdjęć zależy w znacznym stopniu od sposobu wykonania (fotografie lotnicze są bardziej dokładne niż satelitarne). Program można wykorzystać również do wytyczenia trasy podróży, np. nakładając na zdjęcia siatkę drogową.

Więcej informacji: Google Earth

Źródło artykułu:idg.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)