Prototyp smartfona z giętkim ekranem

Prototyp smartfona z giętkim ekranem

Prototyp smartfona z giętkim ekranem
Źródło zdjęć: © YouTube / Human Media Lab
18.02.2016 13:27, aktualizacja: 18.02.2016 15:03

Zakrzywione ekrany widzieliśmy już w kilku modelach smartfonów. Kolejnym krokiem ewolucji są elastyczne wyświetlacze, które będziemy mogli np. zwinąć w rulon. Prototypy takich urządzeń już istnieją, jednak kiedy zobaczymy je w sprzedaży?

Reflex to bardzo obiecujący prototyp stworzony przez inżynierów z Queens University. Do jego budowy użyto 6-calowego wyświetlacza FOLED od LG o rozdzielczości 720p, połączonego z sensorami wykrywającymi zgięcia ekranu oraz autorskie sterowniki i podzespoły schowane w nieelastycznej części urządzenia.

Całość pracuje pod kontrolą Androida 4.4. Na powyższym zdjęciu (a także na filmie udostępnionym w internecie) możecie zobaczyć, jak w akcji sprawdza się taka technologia. Przykładowo, elastyczny ekran można wykorzystać do przerzucania stron e-booków w bardziej naturalny sposób - im mocniej wygniemy wyświetlacz, tym szybciej przekartkujemy strony. Twórcy zademonstrowali także wykorzystanie elastycznego ekranu do naciągania procy w "Angry Birds". Pomyślano tu także o systemie wibracji, który informuje gracza, kiedy lina jest maksymalnie naciągnięta.

Niestety na komercyjny wariant urządzenia trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Według twórców jego premiera będzie możliwa za około 5 lat. Być może gdyby projektem zainteresowali się najwięksi giganci branży, czas ten uległby znacznemu skróceniu. Jednak jako technologiczna ciekawostka, urządzenie zasługuje na uwagę. Z małym "ale".

Ekran co prawda wygina się, ale jest pokryty nieestetyczną folią, która się fałduje. Oprócz tego, po bokach urządzenia (w układzie horyzontalnym) mamy grube obramowanie, które kryje podzespoły.

Obraz
© (fot. YouTube / Human Media Lab)

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Android Marshmallow dla wszystkich posiadaczy Galaxy S6

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)