Prototyp smartfona z giętkim ekranem

Prototyp smartfona z giętkim ekranem18.02.2016 13:27
Prototyp smartfona z giętkim ekranem
Źródło zdjęć: © YouTube / Human Media Lab

Zakrzywione ekrany widzieliśmy już w kilku modelach smartfonów. Kolejnym krokiem ewolucji są elastyczne wyświetlacze, które będziemy mogli np. zwinąć w rulon. Prototypy takich urządzeń już istnieją, jednak kiedy zobaczymy je w sprzedaży?

Reflex to bardzo obiecujący prototyp stworzony przez inżynierów z Queens University. Do jego budowy użyto 6-calowego wyświetlacza FOLED od LG o rozdzielczości 720p, połączonego z sensorami wykrywającymi zgięcia ekranu oraz autorskie sterowniki i podzespoły schowane w nieelastycznej części urządzenia.

Całość pracuje pod kontrolą Androida 4.4. Na powyższym zdjęciu (a także na filmie udostępnionym w internecie) możecie zobaczyć, jak w akcji sprawdza się taka technologia. Przykładowo, elastyczny ekran można wykorzystać do przerzucania stron e-booków w bardziej naturalny sposób - im mocniej wygniemy wyświetlacz, tym szybciej przekartkujemy strony. Twórcy zademonstrowali także wykorzystanie elastycznego ekranu do naciągania procy w "Angry Birds". Pomyślano tu także o systemie wibracji, który informuje gracza, kiedy lina jest maksymalnie naciągnięta.

Niestety na komercyjny wariant urządzenia trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Według twórców jego premiera będzie możliwa za około 5 lat. Być może gdyby projektem zainteresowali się najwięksi giganci branży, czas ten uległby znacznemu skróceniu. Jednak jako technologiczna ciekawostka, urządzenie zasługuje na uwagę. Z małym "ale".

Ekran co prawda wygina się, ale jest pokryty nieestetyczną folią, która się fałduje. Oprócz tego, po bokach urządzenia (w układzie horyzontalnym) mamy grube obramowanie, które kryje podzespoły.

288764281187940499
Źródło zdjęć: © (fot. YouTube / Human Media Lab)

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Android Marshmallow dla wszystkich posiadaczy Galaxy S6

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)