Profesjonalny komputer dla przedsiębiorcy z MŚP za mniej niż 200 zł miesięcznie
13.01.2019 12:56, aktual.: 15.01.2019 13:31
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Profesjonalne komputery dla przedsiębiorców z MŚP powinny być nowoczesne i dostosowane do zmieniających się warunków. By obniżyć koszty zakupu odpowiednich modeli, można zdecydować się na inne rozwiązanie – leasing komputera.
Komputer dla przedsiębiorcy z MŚP – jaki wybrać?
Sektor małych i średnich przedsiębiorstw jest bardzo zróżnicowany i dotyczy niemal każdej branży. Dlatego sprzęt, w zależności od konkretnej działalności, będzie wyróżniał się innymi parametrami.
Komputer dla przedsiębiorcy z MŚP jest dostosowany do rodzaju jego pracy oraz trybu, w którym tę pracę wykonuje. Zatem ci, którzy potrzebują sprzętu tak naprawdę jedynie do kontaktu z pracownikami czy klientami oraz do pracy na programach biurowych, mogą wybrać nawet niewielki laptop z dwurdzeniowym procesorem, minimum 4-gigabajtową pamięcią RAM, szybkim dyskiem SSD oraz zintegrowaną kartą graficzną. Jeśli przedsiębiorca jest w częstych podróżach służbowych, wówczas przyda się niewielki, lekki model, który waży nie więcej niż 2 kg. Dobrym wyborem będzie komputer 2w1 Microsoft Surface Go. Model ten posiada zewnętrzną klawiaturę Type Cover, a w razie potrzeby można zamienić go w tablet i korzystać z jego możliwości za pomocą specjalnego pióra Surface Pen. Dużą zaletą Surface Go są niewielkie rozmiary oraz niewielka waga, która pozwoli bez problemu podróżować i pracować nawet podczas jazdy np. pociągiem.
Inną kwestią jest komputer dla przedsiębiorcy z MŚP zajmującego się branżą multimedialną. Grafika czy montaż to bardzo wymagające dziedziny, zwłaszcza dla sprzętu. W komputerze niemoże zabraknąć wydajnej, dedykowanej karty graficznej, która odpowiedzialna jest za generowanie skomplikowanej grafiki. W parze z nią powinien iść wydajny procesor. W tym przypadku powinno się stawiać raczej na modele wielordzeniowe i wielowątkowe (np. Intel z rodziny i5 lub i7, cztero-, ośmio- i dziesięciordzeniowy) gdyż takie szybciej radzą sobie z obliczaniem złożonych zadań.
Warto wspomnieć też o liczbie RAM-u oraz pamięci masowej. Dobrze jest, jeśli RAM ma w sumie minimum 4 GB (komputery multimedialne powinny mieć znacznie więcej RAM-u, od 8 GB wzwyż). Jeśli chodzi o dysk, to sprawa jest jasna: im jest większy, tym więcej plików można na nim przechowywać, niemniej jego typ jest też istotny w przypadku szybkości dostępu do danych. Przedsiębiorcy z MŚP, którzy używają sprzętu w głównej mierze do korzystania z internetu i komunikacji, nie potrzebują dysków o dużych pojemnościach, niemniej dla nich najlepsze będą modele półprzewodnikowe, które cechują się dużą szybkością odczytu i zapisu. Dla przedsiębiorców z branży multimedialnej najlepsze będą połączenia, a więc dyski SSD do obsługi programów i systemu operacyjnego oraz tradycyjne dyski HDD do magazynowania dużej liczby danych.
Komputer dla przedsiębiorcy z MŚP – laptop czy stacjonarny?
Typ komputera zależy oczywiście od tego, jaki tryb pracy jest przewidziany w danym przedsiębiorstwie. Stacjonarny komputer przedsiębiorcy z MŚP to dość elastyczne rozwiązanie, przeznaczone oczywiście do biura. Przestarzałe komponenty dają się bez problemu wymienić na nowe. Komputery stacjonarne pozwalają również na osiągnięcie bardzo wysokich wydajności za cenę niekiedy niższą od laptopów, co jest ważne w przypadku tych firm, które zajmują się multimediami i potrzebują sprzętu z najwyższej półki.
Laptopy, zarówno te klasyczne, jak i 2w1 (hybrydowe i konwertowalne), nadają się wszędzie tam, gdzie liczy się mobilność. Z reguły standardowe egzemplarze cechują się nieco mniejszą wydajnością od komputerów stacjonarnych, z wyjątkiem profesjonalnych modeli do pracy z multimediami oraz modeli do gier. Ci, którzy zajmują się np. rysunkiem, mogą pracować na wydajnych laptopach 2w1 z wysokiej jakości matrycą i dodatkowym wyposażeniem, które ułatwia pracę, np. piórem. Modelem godnym polecenia jest np. Micosoft Surface Pro, który charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami i lekkością. Dołączony do niego Surface Pen rozpoznaje kąt nachylenia nadgarstka oraz 4096 poziomów nacisku, co pozwala na dokładne przełożenie wytworów wyobraźni na ekran. Alternatywą może być Surface Laptop, który charakteryzuje się bardzo wydajną baterią (jedno pełne ładowanie to ok. 14 godzin pracy) oraz solidną obudową bez żadnych śrubek. Wybrane modele zawierają procesory Intel z rodziny i5 oraz i7, a także wydajne karty graficzne i dyski SSD o różnych pojemnościach. Specyfikację każdego egzemplarza można dostosować do własnych potrzeb.
Co ciekawe jednak, laptopy do gier, ze względu na odpowiednie komponenty (a przede wszystkim obecność dedykowanej karty graficznej i wysokiej wydajności procesora) również nadają się dla przedsiębiorców z MŚP, które zajmują się grafiką lub filmem. Ich wadą jednak może być dość wysoka cena w porównaniu do modeli stacjonarnych o tych samych parametrach. Laptop do gier jest dobry zarówno do pracy, jak i do wymagającej rozrywki.
Komputer dla przedsiębiorcy z MŚP – leasing na sprzęt
Małe i średnie firmy często dostosowują się do ciągłych zmian rynku, a zatem sprzęt również musi stale spełniać potrzeby pracowników. Dobrym rozwiązaniem może być leasing komputera. Co to jest leasing? Leasing to wypożyczenie za opłatą wybranego urządzenia na określony w umowie czas. Po zakończeniu tego okresu można zwrócić sprzęt, wykupić go albo wypożyczyć nowszy, wydajniejszy model. Wybrany komputer dla przedsiębiorcy z MŚP ze średniej lub wysokiej półki można dostać nawet za mniej niż 200 zł miesięcznie. Warto przeprowadzić analizę i sprawdzić, czy takie rozwiązanie się opłaca.