Produkcja i import tradycyjnych żarówek została zakazana w krajach UE od 1 września
05.09.2012 13:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przepisy te tłumaczone są niską sprawnością energetyczną zwykłych żarówek - zwykle tylko 10 proc. energii dostarczanej do żarówki zmienia się w widzialne światło.
Po wyprzedaniu pozostałych zapasów żarówek, konsumenci będą musieli wybrać którąś z energooszczędnych alternatyw –. np. lampy z diodami elektroluminescencyjnymi (LED), które osiągają sprawność energetyczną do 85 proc.
W porównaniu ze świetlówkami kompaktowymi lampy LED mają działać pięć razy dłużej, włączają się natychmiast i nie zawierają niebezpiecznych materiałów, takich jak rtęć. Lampy LED są również odporne na wstrząsy i wibracje.
Jeanine Chrobak-Kando, kierownik ds. rozwoju sektora LED w firmie Verbatim, powiedziała: _ „Lampy LED oferują wiele korzyści, zwłaszcza pod względem sprawności energetycznej, wydajności, niezawodności i trwałości. Lampy LED oszczędzają nawet 85 proc. energii w porównaniu ze zwykłymi żarówkami, a ponieważ nie mają żarnika, który mógłby się przepalić, działają przynajmniej 35 razy dłużej – to ponad 15 lat dodatkowego użytkowania _”.
„_ Oprócz dużej sprawności energetycznej i oszczędności pieniędzy lampy LED oferują wysoką jakość światła i oddawania barw. Konsumenci mogą wybierać pomiędzy ostrym białym światłem a cieplejszymi, relaksującymi barwami. Lampy można przyciemniać i łatwo się nimi steruje. Co więcej, są obecnie dostępne we wszystkich popularnych kształtach i pasują do istniejących opraw oświetleniowych _”.
Obecnie oświetlenie pochłania 1. proc. światowej produkcji elektryczności. Pełne przejście na technologię LED mogłoby zmniejszyć to zużycie o ponad 40 proc., a koszty o około 130 mld euro. Według The Climate Group pozwoliłoby to uniknąć emisji 670 mln ton dwutlenku węgla rocznie. Odpowiada to mniej więcej emisjom CO2 związanym z wszystkimi lotami na całym świecie w 2011 r.