Procesor umożliwiający modernizację telefonu komórkowego

Amerykańscy naukowcy i inżynierowie opracowali procesor umożliwiający modernizację urządzeń przenośnych jak np. telefony komórkowe. Wykrywa on "w locie" nowe komponenty i przebudowuje cały układ urządzenia - poinformował magazyn Technology Review

Procesor umożliwiający modernizację telefonu komórkowego
Źródło zdjęć: © Tabula

Naukowcy z Massachussets Institute of Technology i inżynierowie pracujący dla firmy Tabula opracowali nowy typ reprogramowalnego procesora. W swoim działaniu zbliżony on jest do znanej bramki typu Field Programmable Gate Array (FPGA). FPGA to rodzaj programowalnego układu logicznego, który może być przeprogramowany po tym, jak został wytworzony, zakupiony i zamontowany w urządzeniu docelowym. Układy FPGA mają możliwość szybkiego przeprogramowania poprzez zastosowanie mechanizmu częściowej rekonfiguracji.

Obraz
© (fot. Tabula)

Procesor stworzony przez naukowców i inżynierów z Tabula jest mniejszy niż klasyczny układ FPGA. Jak wyjaśnia Steve Teig, założyciel i szef badawczy firmy, było to konieczne ponieważ układy FPGA są wytwarzane na bazie dużych wafli krzemowych, przez co są drogie i pobierają dużo energii. Ponadto wielkość tych układów powoduje, że działają one dość wolno.

Ograniczenia te można by obejść budując układy wielopoziomowe, ale działają one tylko w warunkach laboratoryjnych. Zespół kierowany przez Teiga obszedł to ograniczenie, tworząc układ zawierający do 8 warstw o różnych częstotliwościach pracy - aż do 1,6 GHz. W ten sposób dane trafiają jakby do 8 odmiennych chipów o odmiennych taktowaniach. Przyspiesza to znacznie działanie całego procesora i powoduje, że po zamontowaniu nowego komponentu możliwe jest rozpoznawanie go "w locie" i automatyczna przebudowa całego układu, aby uzyskiwał on maksymalną wydajność.

Pamięć zawarta w procesorze pozwala na szybkie zarządzanie różnymi, wprowadzonymi wcześniej konfiguracjami całych układów i optymalizowanie ich pod kątem nowych zamontowanych komponentów.

Przy rozmiarach wynoszących około 3. proc. standardowego układu FPGA, nowy chip posiada podwójną w stosunku do niego gęstość elementów logicznych, około 4-krotnie większą wydajność, a jego wytwarzanie jest pięciokrotnie tańsze.

Zespół badawczy z Tabula twierdzi, iż nowe chipy można będzie montować w urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, kamery wideo, małe netbooki, przenośne odtwarzacze, konsole do gier oraz w nowego typu telewizorach LED lub plazmowych. Pozwoliłoby to na szybką modernizację takich urządzeń w taki sam sposób, w jaki wgrywa się do nich nowe oprogramowanie - zamontowanie nowego komponentu powodowałoby jego automatyczne rozpoznanie i optymalizację całego układu urządzenia.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)