Problemy z telefonami komórkowymi w uzdrowiskach
18.05.2010 16:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W miejscowościach uzdrowiskowych, m.in. Krynicy, Augustowie czy Ustce
mieszkańcy i goście mają problemy z telefonowaniem z "komórek". Prawo zabrania budowania w tych miejscowościach anten telekomunikacyjnych. Trzeba to zmienić - uważa PKPP Lewiatan.
Status uzdrowisk mają 4. polskie miejscowości, wśród nich popularne miasta turystyczne, takie jak Sopot czy Kołobrzeg. Zgodnie z zapisem ustawy uzdrowiskowej z 2005 r., nie wolno umieszczać w nich urządzeń, które mogłyby utrudniać lub zakłócać spokój kuracjuszy. Chodzi o stacje bazowe telefonii komórkowej, stacje nadawcze rtv, stacje radiolokacyjne i inne emitujące fale elektromagnetyczne.
Brak stacji bazowych oznacza jednak brak możliwości korzystania z telefonów komórkowych.
Przepis krytykują PKPP Lewiatan i operatorzy komórkowi. Marcin Betkier z Polskiej Telefonii Cyfrowej powiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że od 200. r. w miejscowościach uzdrowiskowych nie powstają nowe stacje bazowe, a łączność zapewnia infrastruktura, która została tam zbudowana przed 2005 rokiem.
Obok zasięgu problemem jest "pojemność" urządzeń nadawczych, np. jeśli z centrum Sopotu w sezonie letnim z telefonów będzie chciało skorzystać wiele osób, to część z nich nie będzie mogła się połączyć, bo nadajnik jest wstanie obsłużyć ograniczoną liczbę połączeń. W dodatku urządzenia te są coraz bardziej przestarzałe, a nie ma możliwości wymiany ich na nowe lub bardziej zaawansowane technologicznie.
"Wszelkie zmiany są niemożliwe, ponieważ działamy tam tylko i wyłącznie na zasadzie nabycia pewnego prawa, którego już nikt nam nie zabierze. I tak to stoi (urządzenia - PAP), dopóki nie zardzewieje. (...)" - dodał Betkier.
Stacje nadawcze nie są szkodliwe, a obawy ludzi wynikają z nieznajomości zasad ich działania - podkreślali na konferencji eksperci PKPP Lewiatan i operatorów powołując się na badania krajowe i zagraniczne. Zatem - ich zdaniem - nie mogą "zakłócać" odpoczynku kuracjuszy i turystów, a przepis ustawy uzdrowiskowej powinien zniknąć lub zostać zmieniony.
Ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz zaznaczył, że Polska jest jedynym krajem w Europie, który ma ustawowy zakaz budowania stacji bazowych na określonych obszarach, a przepisy należą do najbardziej rygorystycznych na świecie. "W niewielu dziedzinach Polska stawia tak wysokie wymagania i znajduje się w czołówce światowej" - zaznaczył.
"W dzisiejszym świecie trudno sobie wyobrazić, żeby jakakolwiek inwestycja o charakterze turystycznym mogła się odbyć bez sprawnej łączności. (...) Wyłączenie uzdrowisk nie ma uzasadnienia. Jeżeli ministerstwo zdrowia albo inne organy rządowe uważają, że stacje bazowe telefonii komórkowej są szkodliwe, to powinny zabronić ich lokowania wszędzie" - dodał.
Mordasewicz przywołał przykład Forum Ekonomicznego w Krynicy, podczas którego na przyczepach dowożono przenośne stacje nadawcze telefonii komórkowej, by goście konferencji mogli korzystać z telefonów.