Proba-3 wystartowała. Oto misja, którą współtworzą Polacy
W czwartek 5 grudnia z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan w Indiach wystartowała Proba-3 – ambitna misja współtworzona przez specjalistów z polskiego sektora kosmicznego.
Europejska Agencja Kosmiczna informuje, że Proba 3 wystartowała bez przeszkód z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan w Zatoce Bengalskiej w Indiach. To niezwykle ambitna misja, której przyświeca konkretny cel: wytworzenie sztucznego zaćmienia Słońca poprzez wykorzystanie nowych technologii, by móc przyjrzeć się rzadko badanej części Słońca.
Proba-3 to test nowych technologii
Dr Marek Stęślicki, heliofizyk z Zakładu Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) i członek Naukowego Centrum Operacyjnego (Science Operations Centre) wyjaśnia w rozmowie z WP Tech techniczne niuanse misji Proba-3 i wyjaśnia, dlaczego w misji biorą udział dwa statki kosmiczne.
Warto podkreślić, że w tworzeniu misji Proba-3 wzięło udział aż 40 firm i instytucji z 14 krajów, w tym 7 podmiotów z Polski. W prace zaangażowani byli między innymi inżynierowie z CBK PAN czy naukowcy z Zakładu Fizyki Słońca CBK PAN. Ukoronowaniem wspólnych wysiłków jest udany start Proba-3.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Start Proba-3 na nagraniu
"Wszystko przebiega zgodnie z planem" - ocenił dr Tomasz Barciński, kierownik Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej CBK PAN rozmowie z rozmowie z PAP, komentując start Proba-3. Dwa statki kosmiczne, które wchodząc w skład formacji , rozdzielą się za około miesiąc - aktualnie tandem koronograf-okulter jest połączony mechanicznie. Przez te kilkadziesiąt dni systemy będą stopniowo uruchamiane i testowane (np. system do pomiaru wzajemnego położenia, czy system nawigacji) - wyjaśnia dr Tomasz Barciński.
Majestatyczny start Proba-3 możemy oglądać na powyższym nagraniu umieszczonym w serwisie X przez oficjalne konto Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Sebastian Barysz, dziennikarz Wirtualnej Polski