Pro‑Ject CD Box - Małe jest piękne!
Jak mały może być odtwarzacz CD? Jeśli jest to model przenośny z podnoszoną pokrywą i pojedynczym wyjściem mini jack, może mieć zaledwie 10mm grubości i średnicę odrobinę większą od płyty CD. Wydaje się jednak, że jeśli chodzi o odtwarzacze ładowane od przodu, trudno będzie stworzyć mniejszy niż prezentowany tutaj. Powierzchnia nowego Pro-Jecta jest o zaledwie 50% większa od pudełka na płytę CD, a jego wysokość (łącznie z nóżkami) odpowiada czterem grubościom takich pudełek.
24.08.2011 | aktual.: 22.09.2011 10:39
Audiofilskie parametry
Jeszcze niedawno takie układy z audiofilskiego punktu widzenia były całkowicie bezużyteczne. Jednak specyfikacja zastosowanego tu modelu sugeruje, że prezentuje on bardzo dobrą jakość –. obsługuje sygnał 96kHz i charakteryzuje się dobrym stosunkiem sygnału do szumu.
Co prawda posiada nieco mniej wyrafinowany cyfrowy filtr niż układy z najwyższej półki, ale jedynym ustępstwem, na jakie musieli pójść inżynierowie Pro-Jecta, było ograniczenie mocy sygnału wyjściowego. W efekcie DAC jest zasilany napięciem 3,6V, przez co na wyjściu mamy zaledwie 1V, czyli wartość znacznie mniejszą niż w tradycyjnych odtwarzaczach CD. Oznacza to, że trzeba będzie mocniej podkręcić gałkę wzmocnienia, ale praktycznie każdy normalny wzmacniacz zintegrowany bez problemu poradzi sobie z takim sygnałem, więc nie stanowi to większego problemu.
Obsługa odtwarzacza jest bardzo prosta. Płyty ładowane są szybko (6s), chociaż wyszukiwanie utworów działa nieco wolniej. Malutki wyświetlacz (kolorowy!) jest bardzo czytelny, a dołączony miniaturowy pilot działa bez zarzutu. Wielkie brzmienie
Od komponentu z tego przedziału cenowego nie oczekujemy zazwyczaj dużego wyrafinowania, ale ten model zaskoczył nas szczegółowością i precyzją brzmienia. Co ważniejsze, dźwiękowi nie brakuje energii i nawet dłuższe sesje odsłuchowe nie są męczące. Wystarczy włączyć dobrze nagraną płytę rockową i będziemy mogli rozkoszować się potężną perkusją. Z kolei utwory operowe zachwycają bogactwem głosów i instrumentów, między którymi panuje pełna harmonia.
Bardzo dobrze brzmi też muzyka o mniejszej skali. Pojawia się co prawda odrobina podkolorowania w męskich wokalach, czyniąc je nieco bardziej gromkimi, ale nie jest to zjawisko nieprzyjemne i zdaje się nie wpływać na damskie głosy. Bardzo neutralna górna średnica zapewnia klarowność głosów, dzięki czemu proste utwory wokalne cechuje znakomita wyrazistość.
Ponad stan
Bardzo ciekawy jest głęboki bas. Jest dobrze rozciągnięty i ma niezły ciężar. Czasami jednak, kiedy w warstwie muzycznej zaczyna się dużo dziać, nie jest tak stanowczy, jakbyśmy oczekiwali. O sile przebicia basu decyduje przede wszystkim jego górny podzakres, który w tym wypadku prezentuje się bardzo dobrze. Jednak niskie dźwięki kontrabasu czy orkiestrowych kotłów nie robią aż takiego wrażenia.
Wysokie tony są również świetnie rozciągnięte, dają wrażenie „powietrza”. i długo wybrzmiewają aż do zupełnej ciszy. Testy laboratoryjne wykazały, że jest to „dobrze ułożony” odtwarzacz. Zaobserwowaliśmy tylko odrobinę modulacji szumu (jitter amplitudy), co prawdopodobnie tłumaczy zachowanie się basu. Subiektywnie odtwarzacz ten gra lepiej, niż wskazuje na to jego cena i sprawdzi się nie tylko w biurze, gabinecie czy sypialni.
WERDYKT
PLUSY: Elegancki i efektywny; szczegółowe i pełne energii brzmienie; słodka góra
MINUSY: Czasami nieco zbyt słaby głęboki bas
OGÓŁEM: Odtwarzacz, który gra lepiej niż wskazywałyby jego rozmiary czy cena, o brzmieniu porównywalnym z przyzwoitym systemem z średniej półki
OCENA OGÓLNA HI-FI CHOICE (w skali od 1 do 5)
4,5
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
• Pojedyncze niezbalansowane wyjście audio
• Szczelinowy transport
• Zewnętrzny zasilacz
• Pilot zdalnego sterowania
•. Stalowa obudowa
WAGA 1,3 kg
WYMIARY (SxWxG) 206x36x15. mm
Cena: 1.390 zł
wydanie internetowe www.hfc.com.pl