Prezydent podpisał nowelę ustawy dotyczącą VoD

Prezydent podpisał nowelę ustawy dotyczącą VoD

Prezydent podpisał nowelę ustawy dotyczącą VoD
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
19.11.2012 10:20, aktualizacja: 19.11.2012 11:36

Prezydent podpisał w piątek nowelę ustawy o rtv, wprowadzającą do polskiego
prawa przepisy unijnej dyrektywy audiowizualnej w zakresie usług na żądanie (VOD).

Implementacja dyrektywy audiowizualnej miała nastąpić w marcu ubiegłego roku (termin jej wdrożenia minął w grudniu 200. r.), ale zapisy dotyczące VOD wykreślono wówczas po proteście internautów. Obecną nowelę Sejm uchwalił w połowie października, a Senat nie zgłosił do niej poprawek.

W myśl noweli VOD to usługa medialna świadczona w ramach prowadzonej w tym zakresie działalności gospodarczej, polegająca na publicznym udostępnianiu audycji audiowizualnych w oparciu o katalog ustalony przez podmiot dostarczający usługę.

Ustawa przygotowana przez resort administracji i cyfryzacji (MAC) określa obowiązki dostawców usług na żądanie, w tym m.in. obowiązek promowania audycji europejskich. Zwolnione z tego obowiązku będą te katalogi, w których w ogóle nie znajdują się audycje europejskie, np. takie, w ramach których udostępniane są wyłącznie amerykańskie westerny czy filmy z Bollywood.

Promowanie audycji europejskich, w tym pierwotnie wytworzonych w języku polskim, ma odbywać się m.in. poprzez przeznaczenie na nie co najmniej 2. proc. zawartości katalogu audycji oraz odpowiednie ich wyeksponowanie. Limit ten został ustalony na niższym poziomie od tego, który już dziś obowiązuje nadawców telewizyjnych - ci zobowiązani są do przeznaczenia na audycje europejskie ponad połowy kwartalnego czasu nadawania, w tym co najmniej 33 proc. na audycje wytworzone pierwotnie w języku polskim - z wyłączeniem serwisów informacyjnych, reklam, telesprzedaży, transmisji sportowych, przekazów tekstowych i teleturniejów.

W trakcie prac parlamentarnych nowelę krytykował m.in. szef Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych Maciej Strzembosz. W jego ocenie jest ona tak zbudowana, by nie dotyczyła piratów.

Zastrzeżenia zgłaszała też Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, w ocenie której także po nowelizacji ustawa nie ureguluje kwestii usług w systemie pay-per-view, bowiem nie będą one spełniać ani definicji programu telewizyjnego, ani usługi na żądanie.

Wśród wykreślonych w ubiegłym roku zapisów spore kontrowersje budził ten, który nakładał na dostawców VOD obowiązek zgłoszenia tego typu usług do wykazu w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji - bez względu na to, czy usługi byłyby udostępniane w internecie, w sieciach kablowych, czy na platformach satelitarnych. Resort kultury, który przygotował ówczesny projekt, podkreślał, że przepisy nie dotyczą stron prywatnych, w tym m.in. blogów, bo nie dotyczy ich sama dyrektywa. Z ówczesnych wyliczeń MKiDN wynikało, że nowymi regulacjami objętych zostałoby niespełna 5. podmiotów gospodarczych.

Nowela nie przewiduje obowiązku zgłoszenia świadczenia usługi VOD w KRRiT. Zgodnie z nią to Krajowa Rada sama będzie prowadzić monitoring rynku VOD "w celu ustalenia kręgu podmiotów" dostarczających usługi na żądanie oraz w celu oceny wykonania przez te podmioty obowiązków wynikających z ustawy.

W latach 2013-202. wydatki KRRiT na realizację nowych zadań mają wynieść łącznie 5 mln 804 tys. zł - 539 tys. zł w roku 2013 i 585 tys. zł w latach kolejnych.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)