Prezydent Litwy nie leci do Izraela. Gitanas Nauseda wybiera się do Polski

Prezydent Litwy nie leci do Izraela. Gitanas Nauseda wybiera się do Polski

Prezydent Litwy nie leci do Izraela. Gitanas Nauseda wybiera się do Polski
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
22.01.2020 14:34

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zrezygnował z udziału w Światowym Forum Holocaustu, które rozpocznie się 23 stycznia w Jerozolimie. Polityk zamiast do Izraela, zamierza udać się do Polski.

W czwartek 23 stycznia w Instytucie Jad Waszem w Izraelu rozpocznie się 5. Światowe Forum Pamięci Holocaustu. Na uroczystości nie pojawi się prezydent Polski. Andrzej Duda poinformował, że jego obecność w Jerozolimie nie ma większego sensu, jeżeli podczas wydarzenia nie będzie mógł zabrać głosu.

Z udziału w uroczystych obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau zrezygnował również prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Rezygnacja polityka z wizyty w Izraelu najprawdopodobniej ma związek z zaproszeniem na uroczystości Władimira Putina. Prezydent Rosji podczas obchodów wygłosi przemówienie.

Gitanas Nauseda zamierza uczcić pamięć ofiar Holokaustu udając się do Polski. - Udam się do miejsca symbolicznego- obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, aby złożyć hołd milionom Żydów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Chylę też czoła przed 200 tys. Żydów, którzy byli naszymi rodakami - czytamy w specjalnym komunikacie prasowym prezydenta Litwy.

- Musimy uczcić pamięć ofiar Holokaustu, dążyć do sprawiedliwości historycznej i z całych sił przeciwstawiać się wszelkim formom nienawiści - dodaje Nauseda.

Uroczystości w Oświęcimiu

Wydarzenia upamiętniające 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau odbędą się 27 stycznia na terenie byłego obozu koncentracyjnego. Wśród krajów, które potwierdziły obecność swoich przedstawicieli na wydarzeniu znalezły się m.in. Czechy, Izrael, Niemcy, Rosja, Wielka Brytania, Szwecja, Turcja i Watykan. Podczas uroczystości głos zabierze prezydent Polski Andrzej Duda.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)