Prezydent Litwy nie leci do Izraela. Gitanas Nauseda wybiera się do Polski

Prezydent Litwy nie leci do Izraela. Gitanas Nauseda wybiera się do Polski
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

22.01.2020 14:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zrezygnował z udziału w Światowym Forum Holocaustu, które rozpocznie się 23 stycznia w Jerozolimie. Polityk zamiast do Izraela, zamierza udać się do Polski.

W czwartek 23 stycznia w Instytucie Jad Waszem w Izraelu rozpocznie się 5. Światowe Forum Pamięci Holocaustu. Na uroczystości nie pojawi się prezydent Polski. Andrzej Duda poinformował, że jego obecność w Jerozolimie nie ma większego sensu, jeżeli podczas wydarzenia nie będzie mógł zabrać głosu.

Z udziału w uroczystych obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau zrezygnował również prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Rezygnacja polityka z wizyty w Izraelu najprawdopodobniej ma związek z zaproszeniem na uroczystości Władimira Putina. Prezydent Rosji podczas obchodów wygłosi przemówienie.

Gitanas Nauseda zamierza uczcić pamięć ofiar Holokaustu udając się do Polski. - Udam się do miejsca symbolicznego- obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, aby złożyć hołd milionom Żydów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Chylę też czoła przed 200 tys. Żydów, którzy byli naszymi rodakami - czytamy w specjalnym komunikacie prasowym prezydenta Litwy.

- Musimy uczcić pamięć ofiar Holokaustu, dążyć do sprawiedliwości historycznej i z całych sił przeciwstawiać się wszelkim formom nienawiści - dodaje Nauseda.

Uroczystości w Oświęcimiu

Wydarzenia upamiętniające 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau odbędą się 27 stycznia na terenie byłego obozu koncentracyjnego. Wśród krajów, które potwierdziły obecność swoich przedstawicieli na wydarzeniu znalezły się m.in. Czechy, Izrael, Niemcy, Rosja, Wielka Brytania, Szwecja, Turcja i Watykan. Podczas uroczystości głos zabierze prezydent Polski Andrzej Duda.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)