Prezes UKE o zagrożeniach związanych z cyfrową telewizją

Prezes UKE o zagrożeniach związanych z cyfrową telewizją

Prezes UKE o zagrożeniach związanych z cyfrową telewizją
Źródło zdjęć: © IDG
23.02.2009 23:07, aktualizacja: 25.02.2009 16:38

Główne zagrożenia płynące z przestawiania
telewizji na nadawanie cyfrowe to - zdaniem szefowej Urzędu
Komunikacji Elektronicznej Anny Streżyńskiej - konieczność pomocy
osobom "technicznie bezradnym" oraz koszt urządzenia
przystosowującego telewizory do odbioru telewizji cyfrowej.

Prezes Streżyńska w piątek wzięła udział w debacie na temat przyszłości telewizji, zorganizowanej podczas I Targów Telewizyjnych Poznań Media Expo. Według Streżyńskiej, głównymi zagrożeniami dla cyfryzacji telewizji jest "techniczna bezradność" dużej grupy społeczeństwa oraz konieczność kupienia specjalnych dekoderów.

_ W Polsce jest cała masa osób "technicznie bezradnych" - w tym i ja - i tu będzie trzeba ludziom pomagać dom po domu, chałupa po chałupie, aby przełączyć się z telewizji analogowej na cyfrową _ - powiedział PAP Streżyńska.

Obraz

Drugim problemem, który wiąże się z cyfryzacją telewizji, jest - jej zdaniem - konieczność zakupu dekoderów.

_ Potrzebne będą pieniądze na wykupienie dekoderów, pozwalających na oglądanie naziemnej telewizji cyfrowej. Szacujemy, że przy dużym popycie koszt takiego urządzenia spadnie do 250 złotych z obecnych 400 zł _ - powiedziała Streżyńska.

Według deklaracji Witolda Kołodziejskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, pierwsza cyfrowa telewizja naziemna ruszy jesienią 2009 roku, a konkurs na pierwszy multipleks telewizji cyfrowej zostanie ogłoszony w ciągu kilku dni.

Dla zwykłego Kowalskiego oznacza to, że tam, gdzie miał problemy z odbiorem kanałów analogowych, będzie mógł oglądać wszystkie telewizje ogólnopolskie, znane z nadawania analogowego, w znakomitej cyfrowej jakości. KRRiT szacuje, że koszty dofinansowania kupna dekoderów do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej (tzw. DVB-T) dla najuboższych wyniosą około 400 mln zł.

Początkowo emisja sygnału naziemnej telewizji cyfrowej zostanie uruchomiona w Warszawie i kilku miejscowościach w województwie podkarpackim i na Podbeskidziu, w miejscach, gdzie były przeprowadzane testowe emisje programu. Ostatnie nadajniki analogowej telewizji zostaną wyłączone w lipcu 2013 roku.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)