Premier Beata Szydło wprowadziła w internecie stan alarmowy

Premier Beata Szydło wprowadziła w internecie stan alarmowy

Premier Beata Szydło wprowadziła w internecie stan alarmowy
Źródło zdjęć: © PAP/M.Bielecki
21.07.2016 10:33, aktualizacja: 21.07.2016 14:21

Premier Beata Szydło wprowadziła w Polsce dwa stopnie alarmowe. Wyższy, BRAVO-CRP jest alarmem drugiego stopnia i dotyczy cyberprzestrzeni, stan Alfa jest alarmem niższego stopnia i obowiązuje wszędzie poza cyberprzestrzenią. Wszystko z powodu Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie od 26 - 31 lipca.

Oba alarmy obowiązują od północy 2. lipca do godziny 23:59 1 sierpnia 2016. Ale nie mamy się na razie czego obawiać. Stany alarmowe dzielą się na cztery stopnie: ALFA, BRAVO, CHARLIE, DELTA. Nazewnictwo jest takie samo we wszystkich krajach członkowskich NATO. Dopisek CRP oznacza, że stan alarmowy dotyczy cyberprzestrzeni, czyli po prostu internetu.

Premier Szydło wprowadziła pierwszy stopień alarmowy ALFA dla całego kraju. Jak czytamy na stronie antyrerroryzm.gov.p, obowiązuje on:

_ - W przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, którego rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia. _

Stan ALFA obowiązywał już w Polsce cztery lata temu z powodu Euro 2012.

Dużo wyższy stan alarmowy wprowadzony został w internecie. Jest to poziom BRAVO-CRP i stosuje się go:

_ - W przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany. _

Co te dwa stany alarmowe oznaczają dla nas? Służby administracji publicznej będą częściej i bardziej skrupulatnie przeprowadzać kontrole miejsc użyteczności publicznej. Z kolei "alarm internetowy" przynajmniej na razie bardziej dotyczy administratorów serwerów i usług. Będą oni aż do sierpnia działać w trybie zwiększonej gotowości.

_ Joanna Sosnowska _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)