Pralka ochroni łazienkę przed zalaniem

Wizja zalanego mieszkania to nie tylko wiele nerwów, ale także straty finansowe, zwłaszcza jeśli woda przeciekła także do sąsiada. Wybierając urządzenia AGD z odpowiednim zabezpieczeniem, można jednak wyeliminować potencjalne zagrożenie.

Pralka ochroni łazienkę przed zalaniem
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Na rynku dostępne są pralki i zmywarki z system Aqua Stop. Jest to podwójne zabezpieczenie węża dopływowego. Jeśli zostanie on uszkodzony, wyciekająca woda zatrzymywana jest przez specjalną osłonę zewnętrzną. Jednocześnie uruchamia się automatyczne zabezpieczenie odcinające dopływ wody bezpośrednio przy kranie.

W niektórych zmywarkach montowane są bardziej zaawansowane systemy wykrywające nieszczelność. W przypadku wycieku, woda dostaje się na specjalnie ukształtowaną podłogę zmywarki. Jest tam zamontowany odpowiedni czujnik, który powoduje zamknięcie zaworu zasilającego i sygnalizuje problem za pomocą diod lub na wyświetlaczu.

W nowoczesnych pralkach i zmywarkach stosowane jest także zabezpieczenie przed przepełnieniem. Zadziała ono w przypadku awarii czujnika poboru wody. W takiej sytuacji chroni przed nadmiernym, niekontrolowanym poborem wody przez pralkę. Jeśli jej ilość będzie zbyt duża, automatycznie załączy się pompa wylewająca, a awaria zostanie zasygnalizowana przez urządzenie.

Zabezpieczenie przed roztargnieniem

Specjalne zabezpieczenia chronią nas nie tylko w wypadku awarii urządzeń, ale także wtedy, gdy niestarannie zamkniemy drzwiczki lub niedokładnie dokręcimy filtr w pralce. - _ Jeśli nastawiając pranie przez przypadek nie domkniemy drzwiczek, pralka nie zacznie działać mimo włączonego przycisku "start". Innym przydatnym zabezpieczeniem jest kontrola czasu pobierania wody. Gdy w wyznaczonym czasie pralka nie osiągnie właściwego poziomu wody, zawór dopływowy zostaje automatycznie zamknięty, a problem zostaje zasygnalizowany za pomocą diod lub wyświetlacza. Aby poskromić ciekawość dzieci i zapobiec zalaniu łazienki, stosowana jest blokada, uniemożliwiająca otwarcie drzwi pralki podczas pracy urządzenia _ - mówi Paweł Pierściński, przedstawiciel firmy Candy Polska, producenta urządzeń AGD.

Przydatnym i wygodnym rozwiązaniem spotykanym w pralkach marki Candy i Hoover jest obniżenie zespołu piorącego, przy jednoczesnym podwyższeniu drzwiczek. Poziom wody w napełnionej pralce znajduje się ok. 1 cm poniżej okna wsadowego. Dzięki temu nawet gdyby nie zadziałała blokada, woda nie wyleje się przez otwarte drzwiczki. Można także w dowolnym momencie cyklu prania, po uprzednim wyłączeniu urządzenia, dołożyć dodatkowe, np. mniej zabrudzone ubrania.

Dzięki zabezpieczeniom przed wyciekiem wody dostępnym w nowoczesnych pralkach i zmywarkach, można swobodnie korzystać z możliwości zaprogramowania urządzenia tak, by włączyło się pod naszą nieobecność. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż po powrocie będą czekać na nas już wyprane ubrania i czyste naczynia. Nie musimy się także martwić, czy aby pozostawiona bez nadzoru pralka nie zaleje mieszkania. Nowoczesne urządzenia kontrolują się same, a w razie wykrytego wycieku wody, systemy zabezpieczeń zareagują natychmiast.

Źródło: Hoover.pl / JG, WP.PL

pralkagadżetyzabezpieczenia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)