Praca na etacie i własna działalność - czy to możliwe?

Chcesz pracować na etacie i jednocześnie prowadzić własną działalność? Warto zatem wiedzieć, że zgodnie z przepisami można to pogodzić! Pamiętaj jednak, aby przed założeniem własnego biznesu zapoznać się z umową zawartą z pracodawcą, dzięki temu dowiesz się, jakie masz możliwości. A teraz sprawdźmy, w jaki sposób możesz pogodzić pracę na etacie z prowadzeniem własnej firmy!

Źródło zdjęć: © materiały partnera

Zanim założysz własną firmę, sprawdź umowę o pracę

Prowadzenie działalności gospodarczej nie zawsze można połączyć z pracą na etacie. Zanim zdecydujesz się na założenie firmy, musisz dokładnie przeczytać umowę podpisaną ze swoim pracodawcą. Jeśli w treści znajduje się informacja o zakazie konkurencji, w świetle prawa nie możesz prowadzić działalności w tej samej branży. Pamiętaj, że w przypadku złamania zakazu konkurencji należy liczyć się nie tylko z utratą pracy, ale także nałożeniem kary finansowej. Jeżeli jednak zamierzasz założyć działalność niezwiązaną z branżą Twojego pracodawcy, możesz zrobić to zgodnie z prawem.

Interesuje Cię praca w Łomży? Już teraz sprawdź najnowsze oferty z tego regionu i aplikuj online na wybrane stanowisko!

Jakich formalności należy dopełnić, aby pracować na etacie i mieć własną działalność?

Założenie własnej działalności podczas pracy na etacie jest możliwe, ale musisz pamiętać o dopełnieniu niezbędnych formalności. Na początku należy wybrać nazwę firmy oraz jej siedzibę, a następnie ustalić formę opodatkowania i uzyskać PKD. Kolejnym krokiem jest zarejestrowanie działalności w CEIDG oraz zgłoszenie jej w ZUS-ie i Urzędzie Skarbowym. Należy podkreślić, że nawet jeśli pracujesz na etacie i masz opłacane składki na ubezpieczenie zdrowotne, w przypadku samozatrudnienia również musisz je uiszczać. Jesteś natomiast zwolniony z opłacania składek społecznych, ale to pod warunkiem, że w pracy, którą wykonujesz na etat, otrzymujesz wynagrodzenie większe lub równe płacy minimalnej. Jeśli zatem chcesz prowadzić własną działalność, jak najbardziej możesz połączyć ją z etatem w danej firmie. Przejrzyj aktualne oferty - praca w Bielsko-Białej i w wielu innych miastach jest dostępna w różnych sektorach!

Własna działalność a konto firmowe - co musisz wiedzieć?

Zastanawiasz się, czy zakładając własną działalność podczas pracy na etacie, konieczne jest posiadanie konta firmowego? Wszystko zależy od wysokości Twoich firmowych transakcji. Jeśli jednorazowo przekraczają one kwotę 15.000 zł, w świetle obowiązujących przepisów musisz założyć rachunek firmowy. Jeżeli natomiast pracując na etacie, prowadzisz małą działalność i nie przeprowadzasz tak wysokich transakcji, możesz poprzestać na koncie osobistym.

Postaw na pracę w sektorze nowoczesnych technologii! Wejdź na oferty pracy IT z Częstochowy i przekonaj się, na jakich specjalistów jest największe zapotrzebowanie!

Niezarejestrowana działalność gospodarcza i praca na etacie - czy to możliwe?

Czy wiesz, że pracując na etacie, możesz także prowadzić działalność niezarejestrowaną? W tym przypadku będziesz zwolniony ze składek społecznych oraz zdrowotnych, a także z konieczności zgłoszenia się do ZUS-u. Należy jednak podkreślić, że w przypadku nierejestrowanej działalności gospodarczej obowiązują limity dotyczące wysokości przychodów - miesięczny dochód nie może przekroczyć 75% aktualnej płacy minimalnej, czyli kwoty 2700 zł. Jeśli w którymś miesiącu limit zostanie przekroczony, musisz dokonać rejestracji działalności. Warto podkreślić, że prowadzenie niezarejestrowanej firmy stanowi świetne rozwiązanie dla osób, które chcą dorobić do etatu i nie zależy im na rozwijaniu biznesu na większą skalę. Warto podkreślić, że przychody z tytułu działalności nierejestrowanej wystarczy rozliczyć w rocznym rozliczeniu podatkowym.

Podsumowanie

Jeśli chcesz założyć własną działalność i połączyć ją z pracą na etacie, jest to jak najbardziej możliwe - o ile w umowie z pracodawcą nie ma zapisu o zakazie konkurencji. Zastanów się, czy w Twoim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie zarejestrowanie firmy, czy też lepiej sprawdzi się działalność nierejestrowana. Pamiętaj, że rejestracja własnego biznesu wiąże się z koniecznością uiszczania comiesięcznych składek.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany