Praca i nauka w domu. Jak urządzić komfortowe stanowisko?

Praca i nauka w domu. Jak urządzić komfortowe stanowisko?

Dobrze urządzone stanowisko to podstawa pracy i nauki w domu
Dobrze urządzone stanowisko to podstawa pracy i nauki w domu
Źródło zdjęć: © Pexels
01.02.2022 10:57

W czasach pandemii koronawirusa coraz więcej firm decyduje się na pracę zdalną, podobnie jest ze szkołami i nauką. Choć wiele osób sądzi, że taka forma działania jest prosta, to po czasie okazuje się, że zaczynają się zmagać z różnymi problemami dotyczącymi zarówno technikaliów jak i komfortu.

Miejsce pracy

Najważniejsze jest oczywiście samo stanowisko pracy. Jeżeli macie biurko lub wysoki stół, z którego można skorzystać, to już jest połowa sukcesu. Osoby, które dopiero stoją przed decyzją o zakupie, mogą zwrócić się w stronę oferty dla... graczy. Choć niektóre biurka czy fotele gamingowe wyglądają kosmicznie, to zostały stworzone z myślą o spędzeniu wielu godzin przed komputerem. Producenci stosują tu ciekawe rozwiązania w postaci rozdzielaczy USB wmontowanych w biurko, paneli do bezprzewodowego ładowania telefonu, wieszaków i stojaków na słuchawki i inne przedmioty.

W przypadku krzeseł należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ergonomię, pod którą rozumiemy opcje ustawień. W najbardziej zaawansowanych modelach można nawet ustawić podłokietniki w dwóch płaszczyznach - czyli góra i dół oraz prawo i lewo. Ciekawą opcją są także oparcia, które można rozłożyć do kąta 180 stopni. Jeżeli będziecie potrzebować przerwy, to wtedy docenicie ten drobiazg. Jaki wybrać materiał? Tutaj zdania są podzielone. Z reguły pierwsze kroki kierowane są ku skórze ekologicznej, ale w upalne dni materiał ten może stać się nieprzyjemny. Warto postawić na konstrukcję z panelami z siatki mesh, dzięki czemu ciało zyska odrobinę wentylacji w miejscach, w których przylega do krzesła.

Słuchawki z mikrofonem czy mikrofon i głośniki?

Niezależnie od tego, czy chodzi o lekcje on line, czy zebrania zespołu w pracy istotnym elementem są akcesoria służące do porozumiewania się oraz przesyłania obrazu - czyli mikrofony, głośniki, kamery i tym podobne. Zaczniemy od dźwięku i tu najbardziej rozsądnym rozwiązaniem są słuchawki z mikrofonem. Mogą to być dedykowane produkty do użycia z komputerem lub słuchawki zrobione z myślą o smartfonach. Oczywiście wcześniej warto się upewnić, czy komputer posiada moduł Bluetooth, czy może trzeba będzie kupić słuchawki z kablem.

Rozróżniamy trzy rodzaje - douszne, dokanałowe i nauszne. Te pierwsze są wkładane do ucha i czasami mogą wypadać, więc warto dobrać odpowiedni kształt. Dokanałowe będą trzymać się pewnie, ponieważ są wprowadzane do środka kanału usznego. Słuchawki nauszne są najmniej inwazyjne i jednocześnie bardzo dobrze izolują użytkownika od hałasów z zewnątrz. Można także kupić osobno mikrofon i osobno głośniki, ale wtedy możecie przeszkadzać domownikom. Podobnie jest w przypadku korzystania z głośników wbudowanych na przykład w obudowę laptopa.

Wizja

Zakup kamery nie należy do skomplikowanych. Najważniejszym parametrem jest rozdzielczość nagrywania. To od niej zależy komfort pracy zarówno wasz, jak i współpracowników czy kontrahentów. Najlepiej nie schodzić poniżej Full HD i takie kamery kupicie w cenie poniżej 100 złotych. Dodatkowo, jeśli często prowadzicie prezentacje lub jesteście nauczycielami, to warto wybrać możliwie najszerszy kąt widzenia obiektywu.

Klawiatura i mysz

Jeżeli korzystacie z komputera przenośnego, to raczej nie będzie was interesowała kwestia wyboru klawiatury, ale być może skusicie się na mysz. Tu do należy kierować się dwiema rzeczami. Pierwsza to rozdzielczość, która przekłada się na precyzję i jest wyrażana w dpi. Im wyższy parametr, tym bardziej precyzyjna jest mysz. Druga to sposób połączenia z komputerem. Myszy bezprzewodowe są wygodne, ponieważ odpada dołączenie kolejnego przewodu na biurku. Z drugiej strony, urządzenia przewodowe zapewniają mniejsze opóźnienie i nie są podatne na zakłócenia.

Ważna jest także ergonomia i tu dobrym pomysłem jest zakup kontrolera przeznaczonego dla graczy. Dlaczego? Z reguły tego typu produkty zapewniają doskonałe dopasowanie do dłoni. Mają dużo programowalnych przycisków, które pozwolą wam łatwo dostać się do ulubionych aplikacji. W droższych urządzeniach spotkacie się nawet ze specjalnymi ciężarkami, dzięki którym wyważycie mysz, zapewniając dodatkowy komfort użytkowania.

Klawiatura to drugi obok myszy niedoceniany element komputera, a przecież jest to jedno z urządzeń, od których zależy komfort pracy. Według najprostszego podziału wyróżniamy klawiatury mechaniczne i membranowe. Te pierwsze są szybkie i wytrzymałe. Każdy klawisz ma swój mechanizm, który wysyła do komputera sygnał poprzez zetknięcie się z płytką. Klawiatury membranowe mają nieco mniejsze gabaryty, ponieważ tutaj zastosowano gumową matę z wypustkami, które są wciskane przez klawisze. Oprócz tego, że zajmują mniej miejsca, to są znacznie cichsze. W tym przypadku najlepiej wybrać klawiaturę z możliwie największym odstępem pomiędzy przyciskami, dzięki temu zapewnicie sobie lepszą precyzję.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)