Poznajcie najszybszy na świecie rower

Poznajcie najszybszy na świecie rower
20.12.2016 10:301 / 7
Poznajcie najszybszy na świecie rower
Źródło zdjęć: © Diamondback | Diamondback

W świecie sportu od dawna nie liczą się już tylko ludzkie umiejętności. Coraz częściej wygrywa się dzięki przewadze technologicznej. Kryje się ona niemal wszędzie - od strojów pływackich zmniejszających opór wody, poprzez specjalnie zaprojektowane obuwie czy właśnie rowery, które wykorzystują kosmiczne wręcz technologie. Poznajcie najszybszy rower na świecie przeznaczony do triathlonu.

To oni produkowali BMX

2 / 7
323939549472696745
Źródło zdjęć: © Diamondback | Diamondback

Firma Diamondback, znana z produkcji rowerów BMX, zaprojektowała zupełnie nową konstrukcję dla olimpijskiego mistrza, Michaela Weissa. Rower nazwany Andean powstawał aż przez dwa lata we współpracy z Kevin Quan Studios - uznanym na świecie projektantem rowerów. Ich wspólna praca zaowocowała najbardziej efektywnym rowerem na świecie, co potwierdziły niezależne testy przeprowadzane w tunelu aerodynamicznym uniwersytetu w Toronto. Ich wyniki pokazały, że żadna inna konstrukcja nie radzi sobie tak doskonale z oporem powietrza.

Minimalizm? Nie, dziękuję

3 / 7
323939549472827817
Źródło zdjęć: © Diamondback | Diamondback

Jak można zauważyć na zdjęciach, wcale nie postawiono tutaj na minimalizm - rama jest znacznie większa niż ta, którą spotykamy w rowerach obecnie wykorzystywanych w zawodach. Jest to jednak zabieg celowy. Wykonana z włókien węglowych konstrukcja ma za zadanie zminimalizować turbulencje i zawirowania powietrza, które powstają w wolnej przestrzeni pomiędzy przednim a tylnym kołem. Jednak aby dojść do takiego wniosku, konieczne było przeprowadzenie wielu badań i sięgnięcie po technologie wzięte prosto z Formuły 1 czy lotnictwa.

Testowanie

4 / 7
323939549472958889
Źródło zdjęć: © Diamondback | Diamondback

Aby uzyskać idealny kształt, skorzystano z technik stereolitografii SLA. Polega ona na laserowym utwardzaniu polimerów warstwa po warstwie, aż do uzyskania pożądanego kształtu każdego z elementów. Do ich projektowania korzystano z technik modelowania CFD, gdzie skomplikowane algorytmy pozwalają sprawdzić, jak każdy element będzie się zachowywał. W tym przypadku badano np. wpływ ciśnienia i temperatury na powstawanie turbulencji i zawirowań powietrza. Mimo zaawansowanych technik projektowych, zanim powstał finalny egzemplarz, przeprowadzono setki prób.

Rama

5 / 7
323939549473089961
Źródło zdjęć: © Diamondback | Diamondback

Rama, którą nazwano „Aero Core” ma także wymiar praktyczny. Niczym w samochodach wygospodarowano w niej mnóstwo schowków przydatnych podczas długotrwałej, wyczynowej jazdy. Znalazło się w nich miejsce na zapas wody, batony energetyczne, zestaw naprawczy włącznie z pojemnikiem na sprężony CO2, miejsce na dokumenty, a nawet niewielki śmietnik.

Każdemu według potrzeb

6 / 7
323939549473221033
Źródło zdjęć: © Diamondback | Diamondback

Producent umożliwia daleko idącą personalizację roweru. Możemy nie tylko wybrać kolor, ale także dopasować do własnych gustów i wymogów kształt, rozmiar i kolor kierownicy, dobrać jedno z wielu dostępnych siodełek, a także spersonalizować opony. Dostępne są też różne mechanizmy napędowe, w których możemy wybrać np. pomiędzy hamulcami tarczowymi a hydraulicznymi. W najdroższej wersji montowany jest osprzęt Shimano Dura-Ace Di2. W zależności od wybranego wyposażenia waga roweru zmienia się, jednak producent podaje, że średnio jego masa to 9,3 kg.

Drogi, oj drogi

7 / 7
323939549473352105
Źródło zdjęć: © Diamondback | Diamondback

Ile kosztuje ta przyjemność? Podstawową wersję wyceniono na 20 200 zł. Wersja najbardziej zaawansowana to już wydatek w wysokości 34 100 zł. Rower nie jest dostępny w otwartej sprzedaży w sklepach. Można go zamówić wyłącznie przez stronę internetową producenta.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)