Poznaj tajniki i sekrety Windowsa 10

Poznaj tajniki i sekrety Windowsa 10
Źródło zdjęć: © WP.PL

03.07.2017 15:57, aktual.: 03.07.2017 16:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Windows 10 nadaje się nie tylko do obsługi Worda i Painta. Spraw, aby komputer pracował dłużej, odpalał gry z Xboksa i pozwolił dostosować menu Start.

Odpal wirtualne pulpity. Jeśli korzystasz tylko z jednego ekranu, rozdziel aplikacje na wiele pulpitów. Kliknij na ikonę Widoku zadań, znajdziesz ją obok lupy wyszukiwaniu na pasku zadań. Na tym ekranie możesz dodawać wirtualne pulpity i przełączać się między nimi wciskając przyciski Windows + Ctr + strzałkę w lewo/prawo.

Daj dzieciom pograć. Masz w domu dzieci? Pewnie zechcą wykorzystać twojego peceta do gier oraz aplikacji użytkowych. Niestety, wszyscy wiemy, ile niebezpieczeństw czai się w sieci. Jeśli nie chcesz, aby twoje dzieci przeglądały szemrane strony internetowe, wejdź w "Ustawienia Konta" i wybierz "Rodzina i inne osoby". W tej sekcji dodasz konta dla dzieci, na których możesz zablokować treści dla dorosłych, ustawić limit korzystania z komputera oraz doładować cyfrowe portfele najmłodszych członków rodziny.

Unikaj czasochłonnych aktualizacji. Czasami Windows postanawia zaktualizować i zresetować komputer, kiedy gonią cię terminy. Na szczęście możesz zaplanować, kiedy system pobierze i zainstaluje aktualizacje. W Ustawieniach wybierz „Aktualizacja i Zabezpieczenia. W zakładce „Ustawienia aktualizacji” możesz ustalić godziny, w których system nie będzie próbował uaktualniać systemu.

Wydłuż czas pracy na baterii. Chcesz, aby twój laptop pracował nieco dłużej? Tryb Oszczędzania baterii wyłączy niepotrzebne funkcje działające w tle i automatycznie przyciemni ekran. Znajdziesz go w Ustawieniach w zakładce System.

Przyspiesz swoje gry. Jeśli chcesz wycisnąć ze swojego laptopa więcej mocy i zyskać kilka dodatkowych klatek w grach, powinieneś włączyć Tryb gry. Kiedy uruchomisz go w sekcji Granie w Ustawieniach, od razu poczujesz, że komputer przyspieszył.

Okiełznaj powiadomienia. Jeśli chcesz zminimalizować liczbę zbędnych powiadomień w Centrum Akcji, wejdź w Ustawienia > System > Powiadomienia i akcje a następnie wybierz, które aplikacje mogą ci przeszkadzać, a które nigdy nie powinny zawracać ci głowy.

Graj w tytuły z Xboksa. Włącz w Xboksie One strumieniowanie gier i wykorzystaj SmartGlass, aby przesłać obraz z gry do aplikacji Xbox na komputerze z Windowsem 10.

Dostosuj menu. Przeciągnij krawędź menu Start, aby wyświetlić mniej lub więcej aplikacji kafelkowych. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na kafelek, możesz odpiąć go albo zmienić jego rozmiar. Nienawidzisz kafelków? Odepnij wszystkie, a przywrócisz menu klasyczny wygląd ze starszych odsłon Windowsa.

Wywal reklamy. Wkurzają cię "sugestie" zaśmiecające menu Start? Możesz wywalić te reklamy. Wejdź w Ustawienia > Personalizacja > Start i odznacz "Czasami pokazuj sugestie w menu Start". Pozbędziesz się ich na zawsze.

Poznaj nowe skróty. Niemal każdą funkcję w Windowsie 10 wywołasz kilkoma kliknięciami, ale zrobisz to jeszcze szybciej, jeśli nauczysz się kilku nowych skrótów. Naciśnij Windows + A, aby otworzyć Centrum Akcji, Windows + Tab aby uruchomić Widok zadań lub Windows + CTRL +D aby stworzyć nowy pulpit wirtualny.

Korzystaj z gestów. Co się stanie, gdy stukniesz i przesuniesz palcem po gładziku? Nie to, czego oczekujesz? Jeśli chcesz, możesz dostosować poszczególne gesty do swoich upodobać. Wejdź w Ustawienia > Urządzenia i przejdź do sekcji "Mysz i płytka dotykowa". W tej zakładce możesz wybrać, jak komputer zareaguje na poszczególne gesty wykonywane za pośrednictwem gładzika w laptopie.

Włącz nocne światła. Korzystanie z monitora w środku nocy może utrudnić zaśnięcie, ale możesz temu zaradzić. Wejdź w Ustawienia > System > Wyświetlacz i włącz "Wyświetlanie nocne", aby ekran wyświetlał cieplejsze kolory.

Przejdź na ciemną stronę. W Windowsie 10 znajdziesz ciemny schemat kolorów, który zamienia białe tła aplikacji na czarne. W Ustawieniach wejdź w Personalizację i w zakładce Kolory wybierz ciemny tryb aplikacji. W tym trybie twoje oczy męczą się znacznie wolniej.

Źródło artykułu:Stuff
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także