Pozmywane, czyli jak wybrać zmywarkę?

Pozmywane, czyli jak wybrać zmywarkę?

Pozmywane, czyli jak wybrać zmywarkę?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
30.07.2015 15:57

Zwolenników posiadania zmywarek jest tylu, ilu ich przeciwników. Jedni uważają, że bez tego cennego urządzenia można spędzić przy zlewie połowę życia, inni - że jest to inwestycja, która nie przynosi żadnych korzyści finansowych. Dziś w poradniku o tym, czy zmywarka jest praktycznym urządzeniem, czy tylko gadżetem, który niepotrzebnie zajmuje miejsce w kuchni.

Zmywarka należy do tego typu urządzeń, bez których można sobie wyobrazić funkcjonowanie gospodarstwa domowego. Znacznie bardziej potrzebna jest lodówka i pralka. Okazuje się, że zmywarka pnie się coraz wyżej na liście priorytetowych zakupów i staje się popularnym urządzeniem w naszych mieszkaniach. Inwestując w ten sprzęt ograniczamy czas spędzany przy zlewozmywaku, co pozwala nam go lepiej spożytkować. Może się również okazać, że będzie to dużo lepsze rozwiązanie z czysto ekonomicznego punktu widzenia.

Wielu z nas zna to uczucie, kiedy po kilkunastu minutach spędzonych przy zlewie w końcu liczymy na chwilę odpoczynku. Odkładamy gąbkę, ocieramy pot z czoła i dostrzegamy brudny kubek pozostawiony na stole. Zmywanie jest czynnością, która nigdy się nie kończy. Zatem czy warto inwestować w zmywarkę, czy lepiej pozostać przy zlewozmywaku? Co jest bardziej opłacalne?

Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

Oszczędzanie przede wszystkim

Jakie są zalety posiadania zmywarki? Kluczowym argumentem jest oszczędność czasu oraz wygoda. Prawdopodobnie nie ma osoby, która wolałaby spędzić czas zmywając naczynia przy zlewozmywaku, męcząc kręgosłup, ramiona oraz niszcząc detergentami skórę dłoni, zamiast poświęcić ten czas swojemu hobby. Straconego czasu nikt nam nie zwróci, dlatego warto zadbać o każdą cenną minutę. "Każdy program, który posiada zmywarka ma ściśle określoną ilość wody, którą pobiera podczas pracy. Ekonomiczne programy nie wykorzystują więcej niż 10 litrów, czego nie jesteśmy w stanie ocenić podczas zmywania ręcznego, ponieważ wielu z nas myje naczynia pod bieżącą wodą, a nie w osobno przygotowanych miskach czy komorach zlewozmywaka. Przyjmując, że nawet codziennie będziemy włączać naszą zmywarkę, jesteśmy w stanie zaoszczędzić, a nawet policzyć, ile wydajemy na każde kolejne zmywanie dzięki wiedzy o pobieranej ilości wody, a także zużywanej podczas pracy energii elektryczne" - mówi Mateusz Gołda z NEO24.PL.

Za kupnem urządzenia przeważają jej dwie kolejne zalety. Osoby, które mają już zmywarkę, uważają, że dużo łatwiej jest utrzymać w kuchni porządek. Kiedy nie jesteśmy w stanie poświęcić zbyt wiele czasu na zmywanie i odkładamy piętrzące się stosy naczyń do zlewu, możemy mieć pewność, że kuchenny ład oraz świeży zapach przestaną być atutami w kuchni. Unikniemy tego problemu, jeśli wszystkie naczynia schowamy do zmywarki –. nawet jeśli chwilowo jej nie uruchomimy. Ponadto, posiadając sprzęt, pozytywnie wpłynie to na wygląd naszych dłoni. Niestety codzienne moczenie rąk w detergentach potrzebnych do umycia talerzy czy garnków, bez użycia rękawic z całą pewnością wysuszy skórę dłoni. Natomiast gąbka, którą czyścimy naczynia, jest siedliskiem wielu bakterii. W efekcie zamiast czystej patelni otrzymujemy patelnię pełną zarazków.
Wielu przeciwników do wad urządzenia zalicza niepełne wykorzystywanie zmywarek. Okazuje się, że wiele osób mimo, że posiada sprzęt, nadal większość naczyń myje ręcznie, co nie przekłada się na oszczędzanie. Ponadto na początku, kupując nowy sprzęt, ponosi się spory wydatek.

Zmywarkę należy również gdzieś ulokować, co może się okazać trudnym zadaniem, gdy posiada się małą kuchnię lub gdy jest już urządzona i ciężko jest wprowadzić jakieś zmiany. Nie można również zapomnieć o konieczności podłączenia sprzętu do źródła zasilania, wody oraz odpływu kanalizacyjnego.

Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

Przed zakupem

Wybierając odpowiedni model urządzenia, warto zwrócić uwagę na posiadane przez nie funkcje. Programy, które ułatwiają codzienne korzystanie ze zmywarek mają ogromne znaczenie i to nimi powinniśmy kierować się podczas zakupu. Zmywarki najczęściej posiadają program normalny, intensywny, szybki oraz delikatny. Warto również sprawdzić czy urządzenie ma funkcję mycia wstępnego, które pomaga w usunięciu zaschniętych resztek pokarmu. Ponadto zmywarka powinna mieć możliwość ustawienia przynajmniej kilku temperatur zmywania. Oczywiście im ich jest więcej, tym większe możliwości uzyskuje użytkownik. Najniższa temperatura zmywania wynosi 3. stopni Celsjusza i spokojnie można ją wykorzystać do mycia kieliszków. Natomiast najwyższa temperatura - około 75 stopni Celsjusza, która przydaje się do wyparzania przedmiotów. Do dodatkowych programów zaliczamy mycie w 1/2 wsadu, dzięki której można wyczyścić mniejszą liczbę naczyń przy mniejszym zużyciu wody oraz energii elektrycznej. Przydatnym rozwiązaniem jest możliwość wyboru
opóźnionego startu. Dzięki temu możemy ustawić zmywanie na konkretną godzinę, kiedy jesteśmy poza domem.
Ważne jest również przestrzeganie kilku podstawowych zasad korzystania ze zmywarek, dzięki którym będziemy cieszyć się ich długowiecznością oraz wysoką jakością pracy. Należy pamiętać, aby usunąć resztki jedzenia z naczyń przed włożeniem ich do zmywarki, aby uniknąć jej ewentualnego zapchania. Duże naczynia wkładamy do dolnego kosza, a małe oraz szklanki i kubki do górnego. Dodatkowo raz na jakiś czas warto wyczyścić zmywarkę, aby poprawić jej wydajność - warto także zadbać o higienę śmigła oraz filtra.

Wyposażenie

Wyposażenie zmywarek najczęściej jest do siebie dość zbliżone. Zwykle urządzenia posiadają dwa ramiona, kosz górny i dolny oraz pojemnik przeznaczony na sztućce. Dodatkowo można znaleźć w wyposażeniu różne półki, stojaki i uchwyty ułatwiające ułożenie szklanek, naczyń czy garnków. Kupując odpowiedni model zmywarki warto wybrać taki, w której wysokość górnego kosza można regulować, co znacznie ułatwia pracę przy nietypowym załadunku.

Klasa zmywarek, głośność

Warto zwracać uwagę, na oznaczenia dotyczące klasy zmywania. Urządzenia korzystają ze skali od A do G. Przy czym A oznacza najdokładniejsze czyszczenia naczyń. Podobna skala ocen wykorzystywana jest do opisania klasy suszenia. Najwyższa A oznacza, że naczynia wyjęte ze zmywarki powinny być całkowicie suche.

Głośność urządzenia podawana jest w decybelach. Taką informację można znaleźć na etykiecie energetycznej. Na ten parametr powinny zwracać szczególną uwagę osoby, które posiadają mieszkania z aneksem kuchennym.

Posiadanie zmywarki do naczyń przynosi wiele korzyści. Oszczędność czasu, pieniędzy oraz energii własnej to zalety, które sprawiają, że zmywarki stają się urządzeniami niezastąpionymi w każdej kuchni.

_ Źródło: NEO24.PL / WP _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)