Poziom piractwa spada w szybkim tempie

Poziom piractwa spada w szybkim tempie

Poziom piractwa spada w szybkim tempie
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
17.07.2013 16:30, aktualizacja: 17.07.2013 16:44

Najnowsze analizy norweskiego rynku pokazują, że na przestrzeni kilku lat internetowe piractwo drastycznie zmalało. Przyczyną takiego zjawiska jest nie tylko restrykcyjna polityka rządu, ale także rozwój wielu serwisów umożliwiających korzystanie z oryginalnych źródeł.

Norwegia wychodzi na prowadzenie jeśli chodzi o politykę antypiracką m.in. dzięki szybkiemu zamykaniu witryn służących do udostępniania plików i przyjaznemu dla artystów kodeksowi pozwalającemu w łatwiejszy sposób egzekwować prawa do własności intelektualnych.

W 200. roku spiracono 1,2 miliarda piosenek, natomiast w ubiegłym roku już "zaledwie" 210 milionów. Podobnie jest z filmami - 5 lat temu piraci pobrali bezprawnie 135 milionów materiałów wideo, natomiast w zeszłym roku wartość ta spadła do 60 milionów. Tendencję spadkową pomagają rozwijać takie serwisy jak Spotify czy Netflix, które oferują bezpłatny dostęp do muzyki i filmów w zamian za konieczność oglądania reklam.

Do tych danych ustosunkował się Gabe Newell z Valve: - _ Uważamy, że odnośnie piractwa zachodzi pewne nieporozumienie. Piractwo powstaje nie z powodu wysokich cen, ale z powodu problemów związanych z obsługą. Jeśli produkt dostępny jest w zróżnicowanych odstępach czasu lub jest całkowicie niedostępny dla danych regionów, a ponadto różnica w jego cenie jest kolosalna, wtedy impuls do piractwa jest znacznie większy. Gdy użytkownik może otrzymać produkt w łatwy sposób, przy pomocy jednego kliknięcia, wtedy staje się on dla niego o wiele bardziej atrakcyjny, co w oczywisty sposób przyczynia się do rozwoju całego rynku. _

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Polskie firmy walczą o pracowników"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)