Powstanie szczepionka na HIV. Już niedługo pierwsze testy

Powstanie szczepionka na HIV. Już niedługo pierwsze testy

Powstanie szczepionka na HIV. Już niedługo pierwsze testy
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
Arkadiusz Stando
01.12.2017 13:53

Od lat 80' aż 70 milionów ludzi zostało zdiagnozowanych z wirusem HIV. Aż połowa z nich zmarła w wyniku choroby. Mimo rozwoju medycyny nadal nie jesteśmy w stanie jej pokonać. Pojawiła się jednak nowa nadzieja.

Niestety HIV jest nadal wyrokiem dla wielu ludzi na świecie. Naukowcy nie ustaną, dopóki nie znajdą leku, który całkowicie pozbędzie się choroby z ludzkiego organizmu. Tymczasem pojawiły się doniesienia o powstawaniu szczepionki.

Dwa największe badania trwają aktualnie w Afryce. To tam wirus zebrał największe żniwo śmierci.

Johnson & Johnson (J & J) współpracując z amerykańskimi National Institutes of Health (NIH) i Bill & Melinda Gates Foundation opracowali projekt połączenia dwóch szczepionek. Będą testowane na 2600 kobietach w Afryce w ciągu następujących trzech lat.

Pierwsza z nich odpowiada za wzmocnienie sytemu odpornościowego, aby zaradzić wirusowi zanim zacznie działać. Zadaniem drugiej szczepionki jest zwiększenie reakcji organizmu, w przypadku rozwoju choroby.

Szczepionka łączy białka pochodzące z różnych szczepów HIV, tworząc "mozaikę", która, mamy nadzieję, będzie w stanie zapobiec zakażeniu przez jakikolwiek szczep wirusa HIV.

Według Paula Stoffelsa, dyrektora naukowy w J & J, robimy ogromny progres. Ma nadzieje, że ich szczepionka osiągnie skuteczność około 50 proc., a nawet większą.

To nie jedyna firma prowadząca podobne badania w Afryce. ViiV Healthcare ma pod swoją opieką 3200 kobiet, które poddają się eksperymentalnemu leczeniu lekiem zwanym Cabotegravir. Będą otrzymywać dawkę co dwa miesiące w celu zbadania jego zdolności.

Zarówno próba szczepionki przeciwko HIV, jak i próba leczenia dopiero się rozpoczynają. Rok 2017 jest bardzo obiecującym w kierunku leczeniu tego wirusa. Oczekujemy z nadzieją na dobre wyniki testów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)