Powstanie raport o wpływie na zdrowie emitowanych przez stacje bazowe pól elektromagnetycznych

Powstanie raport o wpływie na zdrowie emitowanych przez stacje bazowe pól elektromagnetycznych

Powstanie raport o wpływie na zdrowie emitowanych przez stacje bazowe pól elektromagnetycznych
Źródło zdjęć: © Fotolia / pedrosala
26.04.2016 15:05, aktualizacja: 26.04.2016 17:26

Collegium Medicum UJ oraz Instytut Łączności podpisały porozumienie o współpracy, której efektem ma być przygotowanie raportu o wpływie pól elektromagnetycznych (PEM) wytwarzanych przez stacje bazowe telefonii komórkowej na zdrowie mieszkańców.

Legendarne "rakotwórcze" i "wyżerające mózg" sygnały z telefonów komórkowych mają szansę się potwierdzić albo zostaną obalone. Na podstawie badań własnych oraz dostępnych międzynarodowych opracowań na ten temat Wydział Lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawi raport, w którym zebrany zostanie aktualny stan wiedzy z badań oraz diagnostyki medycznej na temat oddziaływania fal elektromagnetycznych na organizm człowieka. Specjaliści z Instytutu Łączności-PIB stworzą na tej podstawie kolejne opracowanie - raport dotyczący oddziaływania PEM w aspektach zdrowotnym, środowiskowym, technicznym i prawnym.

Obie instytucje będą też prowadziły wspólnie akcje edukacyjne i informacyjne dotyczące PEM oraz właściwego korzystania z telefonów komórkowych.

Porozumienie oraz przygotowanie raportu ma związek z opracowaniem i skierowaniem do Sejmu RP projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz debatą społeczną o potencjalnym niepożądanym wpływie pól elektromagnetycznych na zdrowie ludzkie.

Pod patronatem Kancelarii Prezydenta RP 1. kwietnia powołany został zespół roboczy, który ma przygotować projekt ustawy dedykowanej problematyce potencjalnych niepożądanych emisji pól elektromagnetycznych (PEM). Jego zadaniem będzie przedyskutowanie w gronie ekspertów, przedstawicieli społeczeństwa oraz operatorów założeń do projektu ustawy, która umożliwi rozwój nowoczesnych mobilnych technologii telekomunikacyjnych w zgodzie z interesem mieszkańców.

słk

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)