Powstanie 4,6-hektarowe centrum obliczeniowe Apple'a

Powstanie 4,6‑hektarowe centrum obliczeniowe Apple'a

Powstanie 4,6-hektarowe centrum obliczeniowe Apple'a
Źródło zdjęć: © Apple
08.07.2009 15:49, aktualizacja: 09.07.2009 10:12

Do 2010 roku koncern Apple stworzy w przeżywającym kłopoty gospodarcze hrabstwie Catawba w amerykańskim stanie Karolina Północna centrum obliczeniowe zajmujące powierzchnię około 4,6 hektara. Jak informuje na specjalnej stronie internetowej Catawba County Economic Development Corporation, warta około 1 miliarda dolarów inwestycja ma dać regionowi 50 bezpośrednich i kolejne 250 pośrednich miejsc pracy

Miejscem ulokowania centrum, o którym poinformowano na początku czerwca, będzie miejscowość Maiden. Rząd Karoliny Północnej przyciągnął inwestorów z Apple'a ulgami podatkowymi. Będą one obowiązywać przez dziewięć lat i dadzą firmie łącznie około 4. milionów dolarów oszczędności. Bezrobocie w hrabstwie Catawba wynosi obecnie ponad 15%.

W Maiden powstaje teraz Catawba Data Park położony w pobliżu autostrady nr 321. Koncern energetyczny Duke Energy ma w okolicy trzy liczące już sobie kilkadziesiąt lat elektrownie atomowe: McGuire nad jeziorem Norman, Oconee nad jeziorem Keowee i Catawba nad jeziorem Wylie; to ostatnie jest też wykorzystywane do chłodzenia konwencjonalnej elektrowni węglowej. Ponadto wykorzystywane są też zapory wodne. Cena energii elektrycznej w przeliczeniu na kilowatogodzinę (kWh) wynosi, w zależności od umowy i czasu użytkowania, znacznie poniżej 5 centów (4 eurocenty) - a jak wiadomo, centra obliczeniowe potrzebują dużej ilości prądu. W Karolinie Północnej swoje centrum obliczeniowe ma także Google – mieści się ono w Lenoir.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)