Powstała Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej

Powstała Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej

Powstała Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej
Źródło zdjęć: © PIRC
03.04.2008 12:24, aktualizacja: 03.04.2008 12:42

Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej jest kontynuatorem działalności Stowarzyszenia Firm Branży Satelitarnej (SFBS), organizacji powstałej w 2002 roku. Głównym celem powstania PIRC jest zakończenie trwającego od wielu lat procesu cyfryzacji nadawania telewizji i radia.

*PIRC *zrzesza firmy związane z radiodyfuzją cyfrową czyli metodą rozpowszechniania za pomocą fal radiowych dźwięków, obrazów i danych w postaci cyfrowej.

- Polska telewizja publiczna straciła już wyłączność na transmitowanie Igrzysk Olimpijskich w Pekinie z powodu braku możliwości rozpowszechniania w technologii HD (High Definition). Sytuacja ta uniemożliwi większości Polaków oglądanie bezpośredniej transmisji wydarzeń sportowych. Będziemy starać się, aby to się nie powtórzyło w przypadku Mistrzostw EURO 2012. Mamy nadzieję, że przy współpracy ze znaczącymi ekspertami z branży i dobrą wolą władz – uda nam się to osiągnąć. Chciałbym podkreślić, iż cyfryzacja kraju w rozumieniu PIRC to kompozycja rożnych technologii cyfrowych, w tym również radiodyfuzji naziemnej. Także w tej sprawie Izba zamierza mówić donośnym głosem. PIRC nie preferuje żadnej z istniejących technologii radiodyfuzyjnych, mając pełną świadomość, iż skuteczna cyfryzacja Polski to ich mądre współistnienie – powiedział Jacek Silski, Prezes PIRC.
Statutowym zadaniem PIRC jest reprezentowanie interesów gospodarczych i społecznych firm, oddziaływanie na kształtowanie ustawodawstwa, polityki społecznej i ekonomicznej wobec organów władzy publicznej. Izba występuje także do organów posiadających inicjatywę prawodawczą z wnioskami oraz opiniami w zakresie polityki gospodarczej, współdziała z innymi organizacjami - przede wszystkim z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej. Oprócz tego PIRC organizuje szkolenia, prowadzi badania i doradztwo ekonomiczne a także wykonuje ekspertyzy w zakresie radiodyfuzji cyfrowej.

Polską Izbą Radiodyfuzji Cyfrowej kierują eksperci z branży - przedstawiciele firm od lat działających na polskim rynku.

Prezesem zarządu PIRC jest Jacek Silski, założyciel i współwłaściciel spółki COMSAT International Poznań – producenta sprzętu satelitarnego COMSAT od 1992r., Członek Rady Głównej PKPP Lewiatan, autor likwidacji akcyzy na sprzęt satelitarny w 1996r. i twórca zaakceptowanych przez parlament poprawek w ustawach dot. płatnej telewizji.
Wiceprezes zarządu Henryk Biały – Prezes spółki CORAB Olsztyn - największego producenta czasz-anten satelitarnych.
Wiceprezes zarządu Marek Sadowski – właściciel firmy Audax – Gdynia, współzałożyciel i pierwszy prezes SFBS.
Radę Nadzorczą tworzą: Krzysztof Surgowt, Prezes spółki ASTRA Polska – firmy reprezentującej największego globalnego operatora satelitarnego, autor, współtwórca i konsultant wielu projektów z zakresu telewizji płatnej, kablowej oraz usług szerokiego dostępu; Wojciech Soliński – Diomar Warszawa; Paweł Nazarewski – PN Standard Warszawa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)