Powstał stop metalu "twardy jak diament". Wytrzymałością stukrotnie przebija stal

Zespół naukowców opracował stop platyny i złota, który uznano za najbardziej odporny na zużycie metal na świecie. Nowy materiał jest 100 razy bardziej trwały od stali o wysokiej wytrzymałości. Naukowcy twierdzą, że dotrzymuje poziomu diamentu czy szafiru.

Powstał stop metalu "twardy jak diament". Wytrzymałością stukrotnie przebija stal
Źródło zdjęć: © Sandia National Laboratories
Arkadiusz Stando

Metale to jedne z najwytrzymalszych materiałów znanych ludzkości. Wykorzystujemy je praktycznie wszędzie. Od życia codziennego, do tworzenia najbardziej zaawansowanych technologii, maszyn czy ogromnych konstrukcji. Jednak gdy wielokrotnie się o siebie ocierają (np. jak w silniku), ulegają zużyciu.

"Pokazaliśmy, że można dokonać fundamentalnej zmiany w niektórych stopach, co prowadzi do ogromnego wzrostu wydajności wśród szerokiej grupy wykorzystywanych metali" - mówi Nic Argibay, jeden z autorów badania.

W silnikach wykorzystujemy specjalne oleje, aby wydłużyć ich mechaniczne życie. W elektronice podobnie wykorzystuje się zabezpieczenia takie jak warstwy złota, czy stopy innych metali szlachetnych. To jednak drogie zabawki, które w efekcie i tak się zużywają. Naukowcy szukali rozwiązania na ten problem.

W efekcie prac zespołu z Sandii powstała platynowo-złota powłoka, ma grubość zaledwie warstwy jednego atomu. Ultracienka, ale wytrzymała izolacja może pomóc zaoszczędzić nawet 100 milionów dolarów rocznie na samej produkcji materiałów. Jak twierdzą naukowcy, znajdzie idealne zastosowanie w wielu branżach, takich jak lotnictwo, turbiny wiatrowe, mikroelektronika, telefony komórkowe czy systemy radarowe.

W rzeczywistości, stop 90 proc. platyny i 10 proc. złota nie jest niczym nowym. Ale nikt dotychczas nie zdążył wpaść na takie rozwiązanie. To technologia jest dosyć nowa. Zespół z Sandii zaproponował nową teorię, która mówi, że zużycie metali jest związane z tym, jak reagują na ciepło, a nie zależy od ich twardości. Staranny dobór metali, proporcji i proces wytwarzania udowadnia teorię.

metalelektronikatechnologia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (84)