Trwa ładowanie...
d80r3a4

Powstał stop metalu "twardy jak diament". Wytrzymałością stukrotnie przebija stal

Zespół naukowców opracował stop platyny i złota, który uznano za najbardziej odporny na zużycie metal na świecie. Nowy materiał jest 100 razy bardziej trwały od stali o wysokiej wytrzymałości. Naukowcy twierdzą, że dotrzymuje poziomu diamentu czy szafiru.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Naukowcy opracowali stop, który sprawi, że elektronika przestanie się psuć
Naukowcy opracowali stop, który sprawi, że elektronika przestanie się psuć (Sandia National Laboratories)
d80r3a4

Metale to jedne z najwytrzymalszych materiałów znanych ludzkości. Wykorzystujemy je praktycznie wszędzie. Od życia codziennego, do tworzenia najbardziej zaawansowanych technologii, maszyn czy ogromnych konstrukcji. Jednak gdy wielokrotnie się o siebie ocierają (np. jak w silniku), ulegają zużyciu.

"Pokazaliśmy, że można dokonać fundamentalnej zmiany w niektórych stopach, co prowadzi do ogromnego wzrostu wydajności wśród szerokiej grupy wykorzystywanych metali" - mówi Nic Argibay, jeden z autorów badania.

W silnikach wykorzystujemy specjalne oleje, aby wydłużyć ich mechaniczne życie. W elektronice podobnie wykorzystuje się zabezpieczenia takie jak warstwy złota, czy stopy innych metali szlachetnych. To jednak drogie zabawki, które w efekcie i tak się zużywają. Naukowcy szukali rozwiązania na ten problem.

d80r3a4

W efekcie prac zespołu z Sandii powstała platynowo-złota powłoka, ma grubość zaledwie warstwy jednego atomu. Ultracienka, ale wytrzymała izolacja może pomóc zaoszczędzić nawet 100 milionów dolarów rocznie na samej produkcji materiałów. Jak twierdzą naukowcy, znajdzie idealne zastosowanie w wielu branżach, takich jak lotnictwo, turbiny wiatrowe, mikroelektronika, telefony komórkowe czy systemy radarowe.

W rzeczywistości, stop 90 proc. platyny i 10 proc. złota nie jest niczym nowym. Ale nikt dotychczas nie zdążył wpaść na takie rozwiązanie. To technologia jest dosyć nowa. Zespół z Sandii zaproponował nową teorię, która mówi, że zużycie metali jest związane z tym, jak reagują na ciepło, a nie zależy od ich twardości. Staranny dobór metali, proporcji i proces wytwarzania udowadnia teorię.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d80r3a4

Podziel się opinią

Share

d80r3a4

d80r3a4
Więcej tematów