Powstał najmniejszy czip w historii. Ma zrewolucjonizować medycynę

Najmniejszy czip na świecie może być wszczepiony zwykłą strzykawką
Najmniejszy czip na świecie może być wszczepiony zwykłą strzykawką
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

14.05.2021 07:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy poinformowali o opracowaniu najmniejszego czipu w historii. Mikroprocesor wielkości roztocza może zrewolucjonizować medycynę cybernetyczną.

Elektronika staje się niedostrzegalnie mała, otwierając nowe możliwości dla medycyny, która może wykorzystać technologię w zupełnie nowy sposób. Dzięki miniaturyzacji lekarze mogą skuteczniej monitorować ciało pacjenta, a nawet podjąć odpowiednie leczenie. 

Inżynierowie z Columbia University zademonstrowali nowy i rewolucyjny mikroprocesor, który jest najmniejszym na świecie systemem jednoukładowym, jaki kiedykolwiek opracowano. Wyniki badań opublikowano w Science Advances

Nowy czip ma objętość mniejszą niż 0,1 milimetra sześciennego, co oznacza, że jest wielkości roztocza kurzu domowego. Jest tak mały, że można go wszczepić za pomocą igły podskórnej. Naukowcy chcą go wykorzystywać do pomiaru wewnętrznej temperatury ciała, ale jego możliwości się na tym nie kończą. 

Zespół inżynierów z Kolumbii zintegrował przetwornik piezoelektryczny, który może działać jak "antena" do komunikacji bezprzewodowej i zasilania za pomocą fal ultradźwiękowych. W połączeniu z czujnikiem temperatury, urządzenie może monitorować temperaturę ciała w czasie rzeczywistym oraz wahania temperatury związanych z terapeutycznym zastosowaniem ultradźwięków.

Na razie rozwiązanie testowane jest na myszach, u których zastosowano neurostymulację ultradźwiękową. Nie stwierdzono u zwierząt żadnych skutków ubocznych urządzenia, a naukowcy mają nadzieję, że jeśli testy się powtórzą, to czipy mogą być również wszczepiane ludziom.

W obecnym stanie urządzenie może mierzyć tylko temperaturę ciała, ale docelowo ma również monitorować czynność oddechową, poziom glukozy i ciśnienie krwi. Autorzy badania zauważyli też, że czipy mogą zostać wykorzystane w celu wykrywania kolejnych potencjalnych epidemii na znacznie wcześniejszych etapach.

Mikrochip jest jeszcze na wczesnym etapie rozwoju, jednak pandemia koronawirusa może sprawić, że więcej specjalistów będzie przyglądać się temu lub podobnym rozwiązaniom. Ken Shepard, główny autor badania uważa, że to rozwiązanie może zrewolucjonizować medycynę, jeśli zostanie zatwierdzone dla ludzi.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (622)