Powstaje najwyższy drewniany budynek na świecie. Będzie ognioodporny

Powstaje najwyższy drewniany budynek na świecie. Będzie ognioodporny
Źródło zdjęć: © Jens Haugen/Anti
Arkadiusz Stando

01.06.2018 09:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Norweska firma Moelven zbuduje najwyższy drewniany budynek świata. Sięgnie wysokości 81 metrów i ma mieć 18 pięter. Firma twierdzi, że budynek będzie bezpieczniejszy od typowych konstrukcji stalowo-betonowych.

1 / 5

Mjøstårnet

Obraz
© Ricardo Foto

"Mjøstårnet" ma być bardzo bezpiecznym budynkiem, który będzie w stanie wytrzymać nawet pożar. Dzięki specjalnym rozwiązaniom, budynek jest praktycznie ognioodporny, twierdzą jego twórcy. W 2019 roku budynek zostanie oddany do użytku. Mieści się nad największym jeziorem Norwegii, Mjosa.

2 / 5

Prawo ceglane

Obraz
© Jens Haugen/Anti

W Norwegii od 1997 roku zakazano budowy drewnianych budynków powyżej trzech kondygnacji. Było to spowodowane jego łatwopalnością i wprowadzeniem "prawa ceglanego", które wdrożono po pożarze miasta Alesund w 1904 roku.

3 / 5

Glulam - ognioodporne drewno

Obraz
© Hampus Lundgren

Firma Moelven zastosowała w swojej budowli glulam. To skrót od "glued laminated timber", czyli klejone drewno laminowane. Dzięki glulamie, konstrukcja zachowuje nośność w razie pożaru. Testy przeciwpożarowe wykazały, że materiał zyskuje warstwę ochronną z węgla, która pozbawia ogień dalszego płonięcia. Napotykając tą strukturę, po prostu gaśnie.

4 / 5

Ogień nie wpłynie na stabilność konstrukcji

Obraz
© Jens Haugen/Anti

Twórcy twierdzą, że nawet długotrwałe działanie ognia nie wpłynie negatywnie na stabilność konstrukcji. Elementy nośne są w dodatku umieszczone tak daleko od siebie, aby w razie ich pożaru, ogień miał utrudnione przemieszczanie się.

5 / 5

Dodatkowe systemy bezpieczeństwa

Obraz
© Øystein Krogsrud

W budowli wprowadzono też kilka dodatkowych środków bezpieczeństwa. Elewacja budynku, tak jak wcześniej wspominałem, jest zabezpieczona przed rozprzestrzenianiem się ognia. W całym budynku rozmieszczona jest instalacja tryskaczowa. Każde pomieszczenie budowli jest zaprojektowane jako osobna komora pożarowa.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)