Powrót do szkoły. Przydatne dodatki do komputera, które warto kupić

Powrót do szkoły. Przydatne dodatki do komputera, które warto kupić

Odpowiednio przygotowane stanowisko uprzyjemni dziecku naukę.
Odpowiednio przygotowane stanowisko uprzyjemni dziecku naukę.
Źródło zdjęć: © Unsplash
09.08.2022 16:37

Sierpień jest jak niedziela przed poniedziałkiem. Z jednej strony można jeszcze odpoczywać, ale z drugiej - myśli powoli zaczynają biec ku wrześniowi, który dla rodziców oznacza powrót dzieci do szkoły. Warto się do tego odpowiednio przygotować i wyposażyć pociechy w gadżety, które będą przydatne nie tylko w nauce, ale także do zabawy.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Komputer stacjonarny lub przenośny gości teraz niemal w każdym domu. Służy do pracy, nauki i rozrywki. Choć nauka powróciła już do trybu stacjonarnego, to wraz z nadejściem chłodnych dni sytuacja może ulec zmianie, co już zapowiedziano. Niezależnie od rozwoju sytuacji warto przygotować dziecko na nadchodzący rok szkolny i doposażyć komputer w przydatne dodatki. Mogą one również przydać się innym domownikom korzystającym z urządzenia.

Wszystko pod kontrolą

Mysz to jedno z podstawowych urządzeń potrzebnych od obsługi każdego komputera, dlatego warto wybrać ją rozważnie. Posiadacze laptopów z pewnością powiedzą, że przecież mają touchpad lub inny kontroler, więc zewnętrzna myszka nie jest potrzebna. Nic bardziej mylnego - przy intensywnym użytkowaniu lub graniu zdecydowanie lepiej sprawdzi się myszka zewnętrzna. Do wyboru macie myszy optyczne lub laserowe. Te drugie będą droższe, ale za to zapewnią płynniejsze działanie, a także będą bardziej precyzyjne.

Przy zakupie warto zwracać uwagę na ergonomię pracy oraz czułość wyrażoną w DPI. Nie zawsze jednak wysoka czułość oznacza, że takie rozwiązanie będzie lepsze, ponieważ czasami kursor może poruszać się zbyt szybko. Będzie to utrudnieniem np. przy korzystaniu z programów graficznych. Przez ergonomię rozumiemy kształt myszy, a także jej ciężar. Niektórzy producenci umieszczają nawet specjalne, regulowane obciążniki, które pozwalają lepiej dostosować mysz do potrzeb użytkownika.

Klawiszologia

Drugim gadżetem niezbędnym do pracy z komputerem jest oczywiście klawiatura. Na rynku jest wiele rozwiązań, ale najlepiej zatrzymać się przy membranowych i mechanicznych. Te pierwsze są cienkie i ciche, a te drugie - precyzyjne, szybkie i wytrzymałe. W membranowych mamy do czynienia z gumową matą umieszczoną pod klawiszami, przez co słyną z krótkiej żywotności, ale też można je tanio kupić. W klawiaturach mechanicznych każdy klawisz posiada osobny przełącznik.

Takie rozwiązanie jest nieco głośniejsze, ale też wytrzymalsze i nie ma ryzyka, że mata przesunie się, co doprowadzi do wciskania np. dwóch klawiszy jednocześnie. Tu liczy się skok klawiszy i jeżeli wasza pociecha lubi grać, to krótki skok zapewni szybszą reakcję, a to przełoży się na przewagę w wirtualnej rozgrywce. Dla ubarwienia, ale też ułatwienia życia producenci stosują takie dodatki jak np. wielokolorowe podświetlenie z osobnymi ustawieniami dla klawiszy WSAD, które są najczęściej używane w grach. Zarówno w przypadku klawiatur, jak i myszy należy też dokonać wyboru, czy mają być przewodowe czy bezprzewodowe. Te pierwsze wymagają odpowiedniego uporządkowania kabli, ale za to nie rozładują się i mają krótszy czas opóźnienia od momentu naciśnięcia do uzyskania pożądanego efektu na ekranie.

Wizja

Podczas nauki zdalnej lub po prostu komunikowania się z przyjaciółmi i rodziną za pośrednictwem wideorozmów istotnym elementem jest kamera. O ile laptopy są wyposażone w taki gadżet, o tyle komputery stacjonarne już nie. Przy zakupie kamery warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rozdzielczość, a ta nie powinna być mniejsza niż Full HD, a więc 1920 x 1080 px. Warto również zwrócić uwagę na pole widzenia. Jeżeli nie chcecie, żeby był widoczny cały pokój, to warto wybrać kamerę z mniejszym kątem. Istotna jest też liczba klatek na sekundę - im wyższa, tym płynniejszy będzie obraz. Tu nie warto schodzić poniżej 60 fps.

Druk

Ostatni punkt to drukarka i tu najlepiej wybrać urządzenie wielofunkcyjne, które ma również skaner. Dzięki temu będzie można łatwo drukować zadania domowe i ważne dokumenty, a także np. skanować lub kserować notatki. Do domowego użytku w zupełności powinno wystarczyć urządzenie atramentowe. Obecnie producenci oferują ciekawe rozwiązania w postaci tonerów z opcją samodzielnego uzupełniania tuszu, co jest bardziej ekonomiczne. Przy zakupie warto kierować się parametrem liczby stron na minutę nie tylko w trybie drukowania, ale także kserowania. Dla skanera istotna jest rozdzielczość, a optymalna wynosi 1200 x 1200 dpi. Przydatne dodatki to moduły Bluetooth oraz Wi-Fi, dzięki którym będzie można drukować dokumenty nawet ze smartfona.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wybrane dla Ciebie