Powietrzny zwiadowca do zadań specjalnych (wideo)

Powietrzny zwiadowca do zadań specjalnych (wideo)

Powietrzny zwiadowca do zadań specjalnych (wideo)
Źródło zdjęć: © sensefly.com
08.11.2010 11:42, aktualizacja: 16.11.2010 14:33

Szwajcarska firma senseFly zaprezentowała bardzo ciekawy statek powietrzny o nazwie swinglet CAM. Urządzenie mieści się w podręcznej walizce i może sprawdzić się między innymi w zastosowaniach...

Szwajcarska firma senseFly zaprezentowała bardzo ciekawy statek powietrzny o nazwie swinglet CAM. Urządzenie mieści się w podręcznej walizce i może sprawdzić się między innymi w zastosowaniach zwiadowczych np. w policji.

Swinglet CAM jest lekki i łatwy w obsłudze. Posiada giętkie, odporne na upadek skrzydła o rozpiętości 8. cm. Sterowany jest zdalnie lub z wykorzystaniem autopilota, wspomaganego przez czujnik przepływu powietrza, jednostkę IMU oraz moduł GPS. Transmisji danych odbywa się poprzez link radiowy działający w paśmie 35 MHz, którego - jak podaje producent, teoretyczny zasięg wynosi nawet 2 km. Litowo-jonowy akumulator pozwoli na 30 minut nieprzerwanego lotu, co w praktyce przekłada się na zasięg wynoszący około 20 km. Swinglet CAM jak sama nazwa wskazuje posiada wbudowaną kamerę. Rozdzielczość 12 Mpix daje możliwość wykonywania wysokiej rozdzielczości zdjęć lotniczych w zaprogramowanych wcześniej miejscach.

Całość waży zaledwie 50. g i napędzana jest silnikiem elektrycznym charakteryzującym się cichą pracą. Pozwala on na osiągnięcie prędkości od 30 do 50 km/h (przy wietrznej pogodzie do 25 km/h). Aby Swinglet CAM wystartował wystarczy trzykrotnie nim potrząsnąć. Lądowanie odbywa się autonomicznie.

Zobacz Swinglet CAM w akcji...

W zestawie znajduje się notebook z dedykowanym sprzętem i oprogramowaniem, umożliwiającym zaplanowanie autonomicznego lotu po wybranej trasie, składającej się nawet z dwudziestu punktów kontrolnych. Ciekawostką jest możliwość przeprogramowania zaplanowanych zadań podczas trwającego lotu. Producent podaje, iż aby sterować Swinglet CAM wystarczą podstawowe umiejętności obsługi komputera. Niestety cena zestawu nie jest znana.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)