Powietrze dalej ucieka z ISS. Astronauci wznowili poszukiwania przyczyny
Według rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej RIA Novosti astronauci wciąż próbują zidentyfikować źródło wycieku powietrza na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wyciek po raz pierwszy został zauważony we wrześniu 2019 roku.
10.07.2021 19:07
Co jakiś czas na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pojawiają się usterki. Część z nich ma związek z jej eksploatacją oraz naturalnym zużyciem materiałów. ISS ma już swoje lata, warto przypomnieć, że pierwsze jej moduły trafiły na orbitę w 1998 roku, a pierwsza załoga zamieszkała na pokładzie stacji w 2000 roku.
Wyciek powietrza z ISS
Jedną z usterek, która nie daje o sobie zapomnieć, jest wyciek powietrza z ISS. Po raz pierwszy wykryto go we wrześniu 2019 roku. Minął rok, zanim znaleziono jego źródło. Co ciekawe, astronauci dokonali tego dzięki herbacie. Puścili swobodnie jej liście, a następnie obserwowali, w którym kierunku zmierzają. W taki sposób zlokalizowano szczelinę w rosyjskim segmencie stacji, która została usunięta dopiero w marcu 2021 roku.
Jak się jednak okazuje, sprawa nie została do końca rozwiązana. Serwis RIA Novosti przekazał, że załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wznowiła poszukiwania przecieków powietrza w rosyjskim module Zvezda, które zostały przerwane dwa miesiące temu.
Chodzi o drugą szczelinę, którą załoga naprawiła również w marcu. Pomimo podjętych działań powietrze dalej uciekało, ale wyciek uległ zmniejszeniu. Astronauci nadal szukali źródeł wycieków i uszczelniali je. Na początku tego roku Rosjanie poinformowali, że z powodu wyciek spowodowanego szczeliną o średnicy 0,2 milimetra dochodzi do spadku ciśnienia powietrza, ale nie są to wartości zagrażające przebywającym na ISS czy samej stacji. Wyciek sprawia jednak, że moduł musi być regularnie uzupełniany sprężony powietrzem, azotem i tlenem. Ich zapasy są dostępne na stacji. Są również przywożone z Ziemi na statkach towarowych.
W misję poszukiwania szczeliny zaangażowani są członkowie 65. ekspedycji na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Załogę tworzą: Rosjanie Oleg Novitsky i Peter Dubrov, Amerykanie Mark Vande Hai, Shane Kimbrow i Megan MacArthur, Japończyk Akihiko Hoshide (dowódca stacji) i Francuz Tom Peske.