Powiedz Google jakie chcesz reklamy

Powiedz Google jakie chcesz reklamy

Powiedz Google jakie chcesz reklamy
Źródło zdjęć: © google
11.03.2009 18:00, aktualizacja: 12.03.2009 09:37

Google planuje dobierać użytkownikom reklamy nie tylko na podstawie słów, które wpiszą oni w pasek wyszukiwarki, ale również na podstawie stron które odwiedzają. Internauci będą mogli zdefiniować kategorie zainteresowań, na podstawie których serwowane będą im reklamy.

Obecnie Google targetuje internautów na dwa sposoby: na podstawie słów kluczowych, które wpisują oni w wyszukiwarkę lub na podstawie zawartości strony, którą oglądają (za pomocą AdSense). Reklamy powiązane z treścią, wyświetlają się tylko w przypadku, gdy użytkownik ma styczność z konkretną tematyką.

Od teraz, reklamy mogę być wyświetlane również na stronach, które nie mając nic wspólnego z treścią reklamy. Wystarczy, że Google przypisze użytkownika do jednaj z kategorii (stworzy jego profil), wg których będzie on targetowany. Np. osobna zidentyfikowana jako "sportowiec" będzie stykać się z reklama nowych butów Nike, nawet poszukując przepisów na ciasto czy kupując bilet na samolot.

Znajdujący się jeszcze w wersji beta system wyświetlał będzie reklamy na YouTube oraz stronach partnerów Google, jednocześnie pozwalając reklamodawcom wybierać kategorie tematyczne (np. sport, ogrodnictwo, samochody, zwierzęta) w których mają pokazywać się reklamy.

_ "Dopasowywanie reklam do profili może oczywiście wzbudzić wiele pytań odnoście ochrony prywatności, ale Google nie jest pierwszą firmą, która takie pytania wywołała _" - stwierdziła Susan Wojcicki, Vice President of Product Management, na oficjalnym blogu.

Google pozwoli użytkownikom zobaczyć kategorie zainteresowań oraz nawet dodać nową kategorię ( profil połączony będzie z przeglądarką ). Jako, że wymagają tego nowe wytyczne amerykańskiej federalnej komisji handlu oraz IAB, użytkownicy mogą skasować zebrane przez Google dane i zrezygnować z uczestniczenia w programie - http://www.google.com/ads/preferences/view?sig=aci0tch2jhht8wmywjvprx4gf8v8flp_jqpyj09hjqapbmulrawbd6huzwzfxkqop9b1te6qkabjdxsjwit9zxeu8xlodpnx9u7xf_kgk8ipi89aynwx1tbsnksmqsezfe2w-himlntbahu5wmtskdizogdut6r1uq&hl=en.

Źródło artykułu:internetstandard.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)