Potwór morski jak Sokół Millenium z "Gwiezdnych wojen"

Potwór morski jak Sokół Millenium z "Gwiezdnych wojen"
Źródło zdjęć: © Royal Ontario Museum

02.08.2019 13:52, aktual.: 04.08.2019 19:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Gwiezdne wojny" to sci-fi? Oczywiście tak, ale naukowcy odkryli stworzenie, które mogłoby być pierwowzorem Sokoła Millenium ze znanej serii.

Odkryty potwór pochodzi z okresu kambryjskiego. Miał nie tylko przerażającą prezencję, ale był też niezwykle dobrze chroniony, ponieważ jego plecy chronił gruby pancerz, a czubki jego muszli były zakończone ostrymi kolcami.

Naukowcy nazwali bestię cambroraster falcatus. Pierwszy człon nazwy pochodzi od okresu kambryjskiego, a drugi właśnie od Sokoła Millenium z "Gwiezdnych wojen" (falcatus, czyli po łacińsku sokół). Stworzenie liczy sobie 506 milionów lat!

Obraz
© Royal Ontario Museum

Odkrycie

Ekipa badaczy pierwszy raz natknęła się na skamieliny c. falactusa w 2012 roku podczas wykopalisk w złożu Burgess Shale w kanadyjskich Górach Skalistych. Jest to miejsce słynące z bogactwa dobrze zachowanych skamielin kambryjskich. Ale tamte skamieliny były fragmentaryczne. Dopiero w 2018 r. naukowcom udało znaleźć się miejsce pełne tych "statków kosmicznych". To odkrycie znaczyło też, że te dziwne stworzenia mieszkały w dużych grupach, a nie były tylko samotnymi drapieżnikami.

Spośród 140 odkrytych przez paleontologów osobników, wydaje się, że większość dorosłych c. falcatus była mniej więcej wielkości ludzkiej dłoni. Jednak największa mierzyła prawie 30 centymetrów długości.

Informacja o odkryciu została opublikowana 31 lipca w czasopiśmie "Proceedings of the Royal Society".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)