Najstarsze zwierzę w historii świata. Jest dwa razy starsze od dinozaurów

Najstarsze zwierzę w historii świata. Jest dwa razy starsze od dinozaurów
Źródło zdjęć: © Ilya Bobrovskiy/ANU
Arkadiusz Stando

21.09.2018 09:57, aktual.: 21.09.2018 15:37

Dickinsonia oficjalnie stała się najstarszym znanym zwierzęciem świata. Jest praktycznie dwa razy starszy od dinozaurów. Około 558 milionów lat temu zwierzę zmarło na dnie oceanu, a dziś naukowcy patrzą na skamieniałość jego 5-centymetrowego ciała.

Trudno sobie wyobrazić, jak odległe są czasy średniowiecza czy starożytności. Ale to wszystko mgnienie oka w porównaniu z tym, gdy pomyślimy, jak dawno temu żyły dinozaury. Pojawiły się około 237 mln lat temu! A teraz naukowcy sugerują nam spojrzeć jeszcze dalej, aż 558 milionów lat wstecz, i mówią, że patrzymy na grób stworzenia sprzed tak długiego okresu.

Dickinsonia to zwierzę o owalnym kształcie i rozmiarach blisko 5 cm. Od dawna naukowcy dyskutowali, czy można zaliczyć je do tego królestwa, czy też nie. Jednak odkrycie zespołu naukowców z Australii, Rosji i Niemiec przesądziło dyskusję. Nie są grzybami, ani olbrzymami jednokomórkowymi - to definitywnie zwierzęta.

Obraz
© ILYA BOBROVSKIY / AUSTRALIAN NATIONAL UNIVERSITY

Naukowcy wykryli molekuły cholesterolu w skamieniałościach Dickinsonii, czyli sygnaturę komórek zwierzęcych. Tym samym zostały one uznane za najstarsze znane zwierzęta świata. Pochodzą z okresu ediakaru, który to stał się wówczas najstarszym znanym z istnienia zwierząt.

Wyniki swoich badań naukowcy opisali w prestiżowym czasopiśmie "Science".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)