Najstarsze zwierzę w historii świata. Jest dwa razy starsze od dinozaurów
Dickinsonia oficjalnie stała się najstarszym znanym zwierzęciem świata. Jest praktycznie dwa razy starszy od dinozaurów. Około 558 milionów lat temu zwierzę zmarło na dnie oceanu, a dziś naukowcy patrzą na skamieniałość jego 5-centymetrowego ciała.
21.09.2018 | aktual.: 21.09.2018 15:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Trudno sobie wyobrazić, jak odległe są czasy średniowiecza czy starożytności. Ale to wszystko mgnienie oka w porównaniu z tym, gdy pomyślimy, jak dawno temu żyły dinozaury. Pojawiły się około 237 mln lat temu! A teraz naukowcy sugerują nam spojrzeć jeszcze dalej, aż 558 milionów lat wstecz, i mówią, że patrzymy na grób stworzenia sprzed tak długiego okresu.
Dickinsonia to zwierzę o owalnym kształcie i rozmiarach blisko 5 cm. Od dawna naukowcy dyskutowali, czy można zaliczyć je do tego królestwa, czy też nie. Jednak odkrycie zespołu naukowców z Australii, Rosji i Niemiec przesądziło dyskusję. Nie są grzybami, ani olbrzymami jednokomórkowymi - to definitywnie zwierzęta.
Naukowcy wykryli molekuły cholesterolu w skamieniałościach Dickinsonii, czyli sygnaturę komórek zwierzęcych. Tym samym zostały one uznane za najstarsze znane zwierzęta świata. Pochodzą z okresu ediakaru, który to stał się wówczas najstarszym znanym z istnienia zwierząt.
Wyniki swoich badań naukowcy opisali w prestiżowym czasopiśmie "Science".