Potężne marnotrawstwo. Do śmieci trafią setki milionów szczepionek

Wszystkie rozwinięte państwa uzbroiły się w arsenał milionów szczepionek przeciwko COVID-19. Jednak bez względu na producenta, nie mogą one wiecznie zalegać w magazynach. Ile dawek trafi do śmieci?

Setki milionów dawek trafią do śmieci.
Setki milionów dawek trafią do śmieci.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Bloomberg

Ostatni raport przygotowany przez British Medical Journal przedstawia zatrważające statystyki. Tylko w ostatnim miesiącu, w samych Stanach Zjednoczonych przeterminowaniu uległo 26 milionów dawek szczepionki Pfizera, które mogły pomóc 13 milionom osób.

Autorzy artykułu wyliczają, że w najczarniejszym scenariuszu, do końca przyszłego roku globalnie na zmarnowanie może pójść nawet 2 miliardy dawek szczepionek przeciwko COVID-19. W tej liczbie za aż 1,2 miliarda strat odpowiadają Amerykanie, a za 420 milionów Brytyjczycy.

Część ekspertów zaczyna przekonywać do rozważenia stosowania dawek, nawet po upływie daty ważności wyznaczonej przez producenta. Należy tu zauważyć, że przeterminowanie szczepionki nie czyni jej niebezpieczną dla zdrowia i życia. Problem może natomiast dotyczyć skuteczności, która z czasem zaczyna spadać – w związku z kruchością obecnych w substancji fragmentów RNA.

Niestety wyznaczenie "awaryjnych" daty ważności i dopuszczenie do obiegu starszych szczepionek nie jest łatwe i również wymaga odpowiednich testów oraz pozwoleń.

Większość producentów gwarantuje skuteczność swojego produktu w okresie od kilku do kilkunastu miesięcy od wytworzenia. Oczywiście tylko pod warunkiem, że medykament jest przechowywany w odpowiednich warunkach, tj. temperaturze od -60 do -90°C. Po wyjęciu z zamrażarki środek traci swoje właściwości już po upływie kilku godzin.

Więcej informacji znajdziesz w źródle: J. Feinmann, Feature Covid-19 How the world is (not) handling surplus doses and expiring vaccines, "British Medical Journal".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)