Trwa ładowanie...
d2m339p

Potęga inżynierii. Chińczycy przesunęli 7600-tonowy budynek o ponad 60 metrów

W Chinach nie ma rzeczy niemożliwych. Właśnie przeniesiono mający 85 lat zabytkowy budynek szkoły podstawowej Lagena w Szanghaju. Spacer wielkiej budowli trwał zaledwie 18 dni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chińczycy przesunęli ogromny budynek szkoły podstawowej
Chińczycy przesunęli ogromny budynek szkoły podstawowej (SCMP)
d2m339p

Lagena, zwana też Rue Galle, to szkoła podstawowa mieszcząca się w centrum dzielnicy Huangpu, w Szanghaju. Co prawda, jej lokalizacja właśnie się zmieniła. Stosując innowacyjną metodę przenoszenia budynków, Chińczycy przesunęli budynek o 61,7 metra, oraz obrócili go o 20,97 stopni, jednocześnie bijąc kilka rekordów.

Przenoszenie budynków oczywiście nie jest niczym nowym. Jednakże w tym przypadku zastosowano nową metodę, ze względu na problematyczny kształt budowli. Przypomina literę "T", co znacznie utrudnia możliwości jej relokacji. Zastosowanie metody z przenoszeniem na szynach nie spisałoby się w tym przypadku. W dodatku, budynek trzeba było jeszcze obrócić.

Old Chinese building ‘walks’ to new location to make way for Shanghai’s new commercial centre

Chiny – "ogromny budynek poszedł na spacer"

Inżynierowie wpadli na pomysł, aby pod szkolnymi fundamentami umieścić tzw. "stopy", a następnie wykonać "spacer" budowli. Ponad 200 urządzeń unosiło i przesuwało ważącą 7600 ton konstrukcję przez 18 dni. Wykorzystanie takich maszyn pozwoliło na przeniesienie szkoły bez uszkodzenia jej fundamentów.

Szkoła została zbudowana w 1935 roku przez Zarząd Miejski dawnej Koncesji Francuskiej w Szanghaju. Jest to pięciopiętrowy budynek, którego architektura w tamtych czasach była przełomowa. Aż do 2018 roku korzystano z tej konstrukcji. Teraz, po przeniesieniu o ponad 60 metrów, szkoła ma stanowić zabytek i pełnić role kulturowe.

d2m339p

Dlaczego Chińczycy postanowili przesunąć budowlę szkoły? Na jej miejscu stanie centrum handlowe

Szanghaj ciągle się rozwija. To miasto przepełnione ogromnymi drapaczami chmur, budynkami pełnymi nowoczesnej technologii i nie ma tam zbyt wiele miejsca na przestarzałe konstrukcje. W lipcu łącznie pięć historycznych budynków przesunięto łącznie o 2 kilometry w ramach największego projektu rewitalizacji miasta Szanghaju w Jing'an, co oznacza największą i najdłuższą do tej pory przeprowadzkę.

  Materiały Prasowe
(Materiały Prasowe)

Na miejscu szkoły podstawowej Lagena stanie teraz centrum handlowe oraz kompleks biurowy o powierzchni 390 tysięcy metrów kwadratowych.

Zobacz też: Tajna broń Chin? Bombowiec Xian H-6N przenosił niezidentyfikowany ładunek [Wideo]

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2m339p

Podziel się opinią

Share
d2m339p
d2m339p
Więcej tematów