Poświąteczne obniżki w elektromarketach - telewizor za pół ceny?

Poświąteczne obniżki w elektromarketach - telewizor za pół ceny?
Źródło zdjęć: © IDG

30.12.2008 12:00, aktual.: 30.12.2008 12:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kolejne święta przeszły do historii a wraz z nimi - gorączka zakupów. Przełom roku to z kolei standardowo początek wszelkich wyprzedaży, również w salonach ze sprzętem elektronicznym. Sieć Media Markt zapowiada, że pod koniec stycznia obniżka cen niektórych dostępnych tam produktów może sięgać nawet 50 procent. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy podzielają opinię, że obniżki będą aż tak duże. Według Joanny Konopek z sieci Neonet sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej: "Producenci już teraz chcą podwyższyć ceny swoich towarów. Obniżki owszem będą, ale nie większe jak 10 procent".

Największe obniżki zapowiada sieć Media Markt, która właśnie rozpoczęła akcję "Wielkie wietrzenie magazynów". Większość towarów można kupić nawet o 20% taniej niż przed świętami. Przedstawiciele firmy uprzedzają jednak, że prawdziwe obniżki rozpoczną się dopiero pod koniec stycznia 2009 r., kiedy ceny mają spaść nawet o połowę.

Innego zdania jest Joanna Konopek, dyrektor działu marketingu i wsparcia sprzedaży sieci Neonet, która przewiduje wzrost cen wszystkich artykułów RTV i AGD: _ "Producenci będą musieli podnieść ceny swoich produktów z powodu umacniania się euro. Dodatkowo w przyszłym roku do takich artykułów trzeba będzie dodać opłatę recyklingową" _.

Obraz
© (fot. IDG)

Zgodnie z ocenami analityków, najbardziej zdrożeje sprzęt AGD (np. lodówki czy pralki). Opłatę recyklingową, która rekompensuje producentom wydatki związane z utylizacją starego sprzętu, poniesie w rzeczywistości klient (jej wysokość zależy od gabarytów produktu - w wypadku lodówki może to być nawet kilkadziesiąt złotych). Na szczęście opłatą zostaną objęte jedynie towary dostarczone przez producentów po 1 stycznia. Sprzęt, który obecnie zalega w magazynach sklepów może zostać sporo przeceniony.

_ "Spadek cen na artykuły RTV i AGD szacujemy na 10%. Jest to naturalna kolej rzeczy. Jeżeli rynek nie jest rosnący to musi być obniżka. Jednak z pewnością nie będą to rekordy w postaci 50 procent. Na każdym rynku ceny artykułów będą rosły, również i na polskim" _ - mówi Joanna Konopek.

Główny Urząd statystyczny szacuje, że ceny sprzętu gospodarstwa domowego w ciągu minionego roku spadły w Polsce o kilka procent - najbardziej staniał sprzęt radiowo-telewizyjny. Jak podaje dziennik "Polska", 21-calowy telewizor kosztuje dziś 626 zł, co oznacza obniżkę o prawie 140 złotych w porównaniu do cen z początku 2008 roku.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także