Posąg Maryi "płakał" krwią? Naukowcy zbadali DNA

Posąg Maryi "płakał" krwią, co przez wielu członków wspólnoty religijnej zostało potraktowane jako cud. Wyniki badań DNA rzucają jednak nowe światło na całą sprawę, a właścicielka figurki może mieć problemy natury prawnej.

Figurka płacząca krwią to oszustwo?
Figurka płacząca krwią to oszustwo?
Źródło zdjęć: © YouTube
oprac. SBA

W 2014 r. Gisella Cardia zakupiła figurkę Matki Boskiej w Medjugorje w Bośni i Hercegowinie. Według jej relacji posąg miał później rzekomo płakać krwią. Te niezwykłe doniesienia przyciągnęły pielgrzymów do Trevignano Romano we Włoszech. Jednak badania przeprowadzone przez diecezję Civita Castellana w 2024 r. wskazywały, że nie mamy do czynienia ze zjawiskiem nadprzyrodzonym.

Wydarzenia, które rzekomo mają znamiona cudów, badane są nie tylko przez przedstawicieli duchowieństwa - naukowcy również analizują takie przypadki. Wyniki badań DNA rzucają nowe światło na płaczącą figurkę Matki Boskiej.

Wyniki testów DNA

Jak informuje serwis IFLScience, prokuratura w Civitavecchia prowadzi dochodzenie w sprawie możliwego oszustwa, po tym jak prywatny detektyw zasugerował, że krew na omawianej figurce pochodzi od świni. Pierwsze testy DNA wykazały jednak, że krew nie należy do zwierzęcia, lecz pasuje do profilu genetycznego Giselli Cardii, czyli właścicielki posągu.

Jej prawnicy wskazują, że jeśli profil DNA jest mieszany, może to oznaczać, że krew zawiera również DNA Cardii, co byłoby zrozumiałe, biorąc pod uwagę jej kontakt z figurką.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kontrowersje wokół cudów

Sprawa ta pokazuje, jak często artefakty religijne są przedmiotem kontrowersji i dochodzeń. Ostateczna ekspertyza zostanie opublikowana 28 lutego i wtedy będzie można z całą pewnością oznajmić, czy faktycznie krew należy do Giselli Cardi. Należy jednak podkreślić, że w przeszłości we Włoszech zdarzały się oszustwa związane z przedmiotami kultu religijnego.

Co ciekawe, samo płakanie krwią zdarza się w rzeczywistości. Takie schorzenie to hemolakria i występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Medycyna niejednokrotnie opisywała przypadki ludzi płaczących krwią.

Wybrane dla Ciebie