Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy ma nowy wóz strażacki. Nazywa się "Feliks"

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy ma nowy wóz strażacki. Nazywa się "Feliks"
Źródło zdjęć: © airport.gdansk.pl | Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku
Bolesław Breczko

02.04.2019 17:26, aktual.: 02.04.2019 20:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Feliks - tak nazywa się nowoczesny wóz strażacki, który trafił do służby na gdańskim lotnisku. Jego poprzednik służył lotniskowym strażakom przez 30 lat. Teraz lotnisko prezentuje go w akcji.

Feliks waży blisko 30 ton, może przeowzić 6 tysięcy litrów wody i 135 kilogramów proszku gaśniczego, a napędza go silnik o mocy 725 KM. Wideo z Feliksem podczas pracy można zobaczyć na stronie portalu Trojmiasto.tv.

- Pozyskanie nowego pojazdu, to mniej problemów z eksploatacją, ale przede wszystkim skrócenie czasu reakcji - powiedział Piotr Rudo, komendant Zakładowej Lotniskowej Straży Pożarnej.

Według portalu gdańskiego lotniska Feliks będzie trzecim wozem strażackim na wyposażeniu. Dołączy do 8-letniego Ziglera i 20-letniej Barakudy. Na lotnisku im. Lecha Wałęsy służy 47 strażaków, a w każdym momencie dużyr pełni 9 osób. Strażacy najwięcej czasu spędzają zabezpieczając samoloty podczas tankowania, gdy wewnątrz przebywają ludzie. - Zdarzają się na terenie lotniska także nieduże pożary, które gasimy - przyznał Piotr Małkowski.

Strażacy udzielają także pomocy medycznej. W ciągu roku to około 250 interwencji.

- Zaopatrujemy osoby, które skręcają czy łamią nogi. Ale dosyć często pomagamy też pasażerom, którzy mają kłopoty zdrowotne z powodu stresu przed lataniem - powiedział ratownik medyczny Maciej Smolarek.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)