Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy ma nowy wóz strażacki. Nazywa się "Feliks"

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy ma nowy wóz strażacki. Nazywa się "Feliks"

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy ma nowy wóz strażacki. Nazywa się "Feliks"
Źródło zdjęć: © airport.gdansk.pl | Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku
Bolesław Breczko
02.04.2019 17:26, aktualizacja: 02.04.2019 20:45

Feliks - tak nazywa się nowoczesny wóz strażacki, który trafił do służby na gdańskim lotnisku. Jego poprzednik służył lotniskowym strażakom przez 30 lat. Teraz lotnisko prezentuje go w akcji.

Feliks waży blisko 30 ton, może przeowzić 6 tysięcy litrów wody i 135 kilogramów proszku gaśniczego, a napędza go silnik o mocy 725 KM. Wideo z Feliksem podczas pracy można zobaczyć na stronie portalu Trojmiasto.tv.

- Pozyskanie nowego pojazdu, to mniej problemów z eksploatacją, ale przede wszystkim skrócenie czasu reakcji - powiedział Piotr Rudo, komendant Zakładowej Lotniskowej Straży Pożarnej.

Według portalu gdańskiego lotniska Feliks będzie trzecim wozem strażackim na wyposażeniu. Dołączy do 8-letniego Ziglera i 20-letniej Barakudy. Na lotnisku im. Lecha Wałęsy służy 47 strażaków, a w każdym momencie dużyr pełni 9 osób. Strażacy najwięcej czasu spędzają zabezpieczając samoloty podczas tankowania, gdy wewnątrz przebywają ludzie. - Zdarzają się na terenie lotniska także nieduże pożary, które gasimy - przyznał Piotr Małkowski.

Strażacy udzielają także pomocy medycznej. W ciągu roku to około 250 interwencji.

- Zaopatrujemy osoby, które skręcają czy łamią nogi. Ale dosyć często pomagamy też pasażerom, którzy mają kłopoty zdrowotne z powodu stresu przed lataniem - powiedział ratownik medyczny Maciej Smolarek.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)