Porozumienie na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie podpisane
"Porozumienie na rzecz bezpieczeństwa dzieci w internecie", zainicjowane przez Grupę TP, ma już pierwszych 11 sygnatariuszy, wśród nich dostawcy Internetu, portale internetowe oraz organizacje pozarządowe zajmujące się problematyką bezpieczeństwa dzieci w sieci.
Inicjatywę poparł również Urząd Komunikacji Elektronicznej. Dokument opracowano pod patronatem Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania Elżbiety Radziszewskiej. „Zapewnienie dzieciom korzystającym z Internetu bezpieczeństwa, uchronienie ich przed nieodpowiednimi dla nich treściami, to dziś ogromne wyzwanie. Uważam, że tylko poprzez wspólne działania jesteśmy w stanie to bezpieczeństwo im zapewnić. Dlatego dziękuję wszystkim sygnatariuszom i gorąco zachęcam kolejne firmy i instytucje, by się do tej inicjatywy przyłączyły” – powiedziała Elżbieta Radziszewska, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania.
Porozumienie na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie podpisało do tej pory 1. firm i instytucji: Telekomunikacja Polska, PTK Centertel, Wirtualna Polska, Fundacja Orange, Interia.pl, Fundacja Dzieci Niczyje (Helpline.org.pl), Kidprotect.pl, NASK (Dyżurnet.pl), Polskie Badania Internetu (PBI), ArcaBit oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) zrzeszająca 151 firm.
„Występując z pomysłem „Porozumienia”, wyszliśmy z założenia, że działania naszej i innych firm, prowadzone oddzielnie, to zbyt mało w stosunku do potrzeb i do tego, co możemy osiągnąć działając wspólnie. Wierzę – także jako rodzic – że ten projekt będzie się rozwijał i gromadził wokół idei bezpiecznego Internetu kolejne firmy i instytucje. Bezpieczeństwo dzieci to jeden z tematów, w którym powinniśmy znaleźć wspólny język, nawet, jeśli w innych kwestiach mamy różne zdania” – wyjaśnił Maciej Witucki, Prezes Telekomunikacji Polskiej.
Porozumienie, które zainicjowała Grupa TP, to dobrowolny wkład wszystkich sygnatariuszy w zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa w Internecie - zwłaszcza w zwalczanie nielegalnych treści internetowych, takich jak nielegalna pornografia czy nawoływanie do nienawiści. Podpisując Porozumienie zobowiązali się m.in. do podejmowania indywidualnych i wspólnych działań komunikacyjnych i edukacyjnych, wypracowania i stosowania podobnych procedur postępowania wobec nielegalnych treści oraz zaangażowania w międzynarodowe inicjatywy dotyczące bezpieczeństwa dzieci w mediach elektronicznych.
Porozumienie zostało zaprezentowane podczas konferencji prasowej, w której wzięli udział: sekretarz stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania Elżbieta Radziszewska, Prezes UKE Anna Streżyńska, Prezes Telekomunikacji Polskiej Maciej Witucki oraz szefowie zarządów instytucji i firm - sygnatariuszy porozumienia.