Poradnik YouTube: szybciej, lepiej, wygodniej

Poradnik YouTube: szybciej, lepiej, wygodniej

Poradnik YouTube: szybciej, lepiej, wygodniej
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
19.10.2011 12:42, aktualizacja: 21.10.2011 16:07

YouTube oferuje wszystko, byście mogli spędzić wieczór na oglądaniu ciekawych filmów. Aby portal był nieco łatwiejszy w obsłudze, przygotowaliśmy kilka trików, dzięki którym m.in. zobaczycie filmy niedostępne dla widzów z Polski. Nasze triki działają w prawie każdej przeglądarce. Jedynie użytkownicy IE mogą mieć kłopoty z zastosowaniem paru sztuczek.

Szybsze znajdowanie: rozszerzanie wyszukiwania

288760892475259027
© YouTube Topics podpowiada hasła najlepiej pasujące frazy, dzieli je na kategorie. (fot. chip.pl)

Żaden inny portal wideo nie oferuje tak szerokiego repertuaru klipów jak YouTube –. niestety, w tym gąszczu trudno coś znaleźć. Ponieważ portal bazuje na technologii opracowanej przez Google’a, wyszukiwarka wideo całkiem nieźle radzi sobie ze złożonymi zapytaniami.

Profesjonalne wyszukiwanie YouTube obsługuje wiele technik, które wykorzystuje również Google. Jeśli wpiszemy polecenie »allintitle:«. przed szukaną frazą, znajdziemy w YouTube tylko te klipy, które w tytule mają pożądane słowo. Jeżeli nie możecie sobie przypomnieć pełnego tytułu pliku, aby odnaleźć zgubę, pomiędzy słowami wpiszcie »*«. Niektóre słowa wykluczymy, stawiając przed frazą znak minus.

Sprytne propozycje Dzięki funkcji YouTube Topics portal podczas wyszukiwania podpowiada pasujące słowa klucze. Ta funkcja jest szczególnie przydatna, gdy szukamy konkretnego zespołu muzycznego, ponieważ YouTube zaproponuje zespoły, których nazwy brzmią podobnie. Jest to ważne, gdyż nagrania wrzucane są przez różnych ludzi, którzy bardzo często po prostu błędnie wpisują nazwy czy tytuły. Funkcja Topics na razie działa w fazie beta i tylko w języku angielskim, ale i tak jest pomocna. Aby z niej skorzystać, zalogujcie się na youtube.com/topics. Ponieważ ta opcja jest dostępna tylko w amerykańskiej wersji portalu, w wierszu stopki musicie najpierw zmienić język na »English (US)«. Potem do aktywacji wystarczy już jedno kliknięcie.

Oglądanie bez ograniczeń: obejście blokad

Jeśli w YouTube cokolwiek może zdenerwować, na pewno jest to komunikat »To wideo w twoim kraju jest niedostępne«. Pokażemy, jak pozbyć się tego komunikatu razem z powodującym go ograniczeniem.

Szybkie usuwanie przeszkód Nie wszystkie klipy można oglądać w Polsce, w blokowaniu nagrań prym wiedzie przemysł muzyczny. Dzięki prostemu trikowi obejrzycie jednak wszystko, co jest w repertuarze YouTube’a. Wystarczy skopiować URL pliku, otworzyć stronę ktunnel.com i w niej wkleić adres.

Przekraczanie granic Bezpłatna przeglądarka MGeni w połączeniu z narzędziem Tor nadaje się również do oglądania takich stron jak amerykański portal telewizyjny Hulu. Wystarczy uruchomić Tor, w MGeni kliknąć na wizerunku kuli ziemskiej obok wiersza URL i postępować zgodnie ze wskazówkami przeglądarki. Zaleta: MGeni używa Tora tylko do identyfikacji, ruch nie przebiega przez zaszyfrowaną sieć –. dlatego wideo HD jest odtwarzane płynnie.

Więcej komfortu: funkcje ukryte

288760892475717779
© (fot. chip.pl)

Disco doskonale sprawdzi się na imprezach Oglądanie wideo w najlepszej jakości, wyszukiwanie samych perełek i szybkie nawigowanie –. poniższe triki umożliwiają to wszystko.

Jakość HD Wideo HD z YouTube’a prawdziwą przyjemność sprawia dopiero wtedy, gdy jest wyświetlane w trybie pełnoekranowym. Jeśli macie szybkie łącze internetowe, możecie skonfigurować program tak, aby po wybraniu trybu pełnoekranowego automatycznie odtwarzał klip w najwyższej rozdzielczości. W tym celu musicie po zalogowaniu kliknąć u góry po prawej stronie na waszej nazwie użytkownika, przejść do »Konto | Ustawienia odtwarzania | Odtwarzanie video«. i zaznaczyć odpowiednią funkcję. Dzięki temu klipy uruchamiane w małym oknie również będą odtwarzane w HD. Musicie w tym celu zintegrować z przeglądarką skrypt pochodzący z userscripts.org (patrz ramka).

Sterowanie czasem Niektórym klipom daleko do doskonałości pod względem dramaturgicznym. Na emocjonujący moment trzeba czasami czekać kilka minut. Jeśli chcecie więc wysłać komuś link prowadzący do najciekawszej sceny, to do adresu URL należy dodać wpis »t=XmYs«. Jeśli odtwarzanie ma się zacząć np. od 3. sekundy, link będzie wyglądał następująco: youtube.com/watch?v=_AyOIM1gos#t=0m30s.

Przewijanie do przodu Wciskając klawisze 1 –. 9, nawigujemy po klipie YouTube, przeskakując po pasku czasu od 10 do 90 proc.

Szafa grająca Na youtube.com/disco wpiszcie nazwę waszego ulubionego zespołu, a YouTube odtworzy playlistę z odpowiednimi klipami.

288760892476110995
© (fot. chip.pl)

Łatwe i szybkie ściąganie wideo

Bezpłatnymi skryptami z userscripts.org skruszycie mury obronne portalu. YouTube Enhancer doda do strony nowe możliwości sterowania i pozwoli na błyskawiczne ściąganie klipów. Tak dodaje się skrypt do przeglądarki:

Firefox
Z addons.mozilla.org pobierzcie, a potem zainstalujcie rozszerzenie Greasemonkey. Na userscripts.org przejdźcie do YouTube Enhancer i kliknijcie »install«.

Chrome
Prościej już się nie da: na userscrpits.org wyszukajcie YouTube Enhancer i kliknijcie »install«.

Opera
Otwórzcie userscripts.org, wyszukajcie YouTube Enhancer i kliknijcie »install«. Otworzy się plik JS, który za pomocą [Ctrl] + [S] zapiszecie na swojej maszynie. Teraz w Operze przejdźcie do »Menu | Ustawienia | Ustawienia zaawansowane | Treści | Opcje JavaScirpt«. Kliknijcie »Wybierz«. i wskażcie powyższy folder.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Google i Microsoft kłócą się jak małe dzieci"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)