Poradnik: Najlepsze aplikacje do domowej sieci

Poradnik: Najlepsze aplikacje do domowej sieci

Najlepsze aplikacje do domowej sieci - do dostępu i zarządzania - wymagają jakiejś formy zdalnego sterowania. Rezultatem jest chaos w obsłudze, bo potrzebny jest pilot, którego albo nie mamy akurat pod ręką, albo zapomnieliśmy, który przycisk za co odpowiada. Smartfon natomiast mamy przy sobie prawie zawsze. Dzięki odpowiednim aplikacjom może on się stać uniwersalnym i łatwym w obsłudze narzędziem, za pomocą którego będziemy mogli zarządzać komputerem, ponadto zastąpimy klasyczne piloty i zoptymalizujemy sieć, a nawet będziemy administrować ogrzewaniem i instalacją alarmową. Pokażemy wam, w jakie aplikacje powinniście wyposażyć swój smartfon, aby położyć kres chaosowi w obsłudze. Ponieważ nie każdy program jest dostępny dla wszystkich trzech wielkich platform, a więc Androida, iOS-u i Windows Phone

Prawie każde gospodarstwo domowe jest naszpikowane technologią. W mieszkaniu z reguły znajduje się telewizor, wieża hi-fi, ruter WLAN zapewniający dostęp do sieci, pecet bądź notebook, a często także zewnętrzny dysk twardy lub serwer NAS do zdjęć, filmów i muzyki. Okazuje się, że z modułów smart home korzysta coraz więcej urządzeń, takich jak termostaty sterujące ogrzewaniem, czujniki ruchu i instalacje alarmowe.

Najlepsze aplikacje do domowej sieci - do dostępu i zarządzania - wymagają jakiejś formy zdalnego sterowania. Rezultatem jest chaos w obsłudze, bo potrzebny jest pilot, którego albo nie mamy akurat pod ręką, albo zapomnieliśmy, który przycisk za co odpowiada. Smartfon natomiast mamy przy sobie prawie zawsze. Dzięki odpowiednim aplikacjom może on się stać uniwersalnym i łatwym w obsłudze narzędziem, za pomocą którego będziemy mogli zarządzać komputerem, ponadto zastąpimy klasyczne piloty i zoptymalizujemy sieć, a nawet będziemy administrować ogrzewaniem i instalacją alarmową. Pokażemy wam, w jakie aplikacje powinniście wyposażyć swój smartfon, aby położyć kres chaosowi w obsłudze. Ponieważ nie każdy program jest dostępny dla wszystkich trzech wielkich platform, a więc Androida, iOS-a i Windows Phone'a, do każdej aplikacji znajdziecie tu odpowiednią alternatywę, o ile takowa istnieje.

_ Źródło: chip.pl _
ag

1 / 11

Zarządzanie urządzeniami z sieci

Obraz
chip.pl

Błędy w sieci domowej często trudno jest znaleźć, przede wszystkim dlatego że komunikuje się tu ze sobą wiele urządzeń i różne usługi działają równolegle. Rozbudowanym narzędziem analitycznym, jakim jest Fing, zbadamy swoją sieć oraz wszystkie podłączone do niej sprzęty. Tak naprawdę wystarczy jedno spojrzenie, byśmy sprawdzili, które komputery, smartfony i serwery są aktywne, jaki adres IP jest przyporządkowany do danego urządzenia, jakie serwisy usług są skonfigurowane i jakie porty zostały dla nich otwarte. Ciekawa okazuje się również funkcja Wake on LAN (WoL), dzięki której jednym naciśnięciem przycisku wybudzicie z uśpienia zintegrowane z siecią urządzenia. Aktualnie prawie wszystkie komputery desktopowe i notebooki obsługują WoL, a niektóre można nawet dodatkowo uruchomić przez Wi-Fi. Wprowadzone zmiany i ustawienia możecie także zapisać w aplikacji i je przywracać. Bezpłatna wersja Fing jest skierowana do użytkowników domowych. Jeśli potrzebujemy bardziej zaawansowanych funkcji, na przykład
rozbudowanych narzędzi do monitoringu i zabezpieczania w chmurze, to pod adresem overlooksoft.com znajdziemy cennik oferowanych usług (od 39 euro).

_ System: Android - bezpłatny. _

2 / 11

Wygodna obsługa rutera przez telefon

Obraz
chip.pl

Wprawdzie dostęp do większości ruterów z poziomu przeglądarki jest wygodny, ale na smartfonie lepszym wyborem okaże się aplikacja. Jako wzór może posłużyć program MyFritz!App do Androida i iOS-a. Aplikacja w zależności od rutera jest przejrzyście podzielona na karty: "Fritz!Box", "FritzNAS" oraz "MyFritz". Obok dokonywania podstawowych konfiguracji pozwala również na zarządzanie waszym telefonem IP i podłączonymi przez ruter urządzeniami multimedialnymi. Na życzenie uzyskujemy dostęp nie tylko z sieci domowej, ale także mobilnej. Zanim będziemy mogli korzystać z aplikacji, wpierw musimy aktywować usługę w swoim ruterze i założyć bezpłatne konto AVM. Ustawienia znajdziemy w ruterze, wchodząc w "Internet - MyFritz!". Gdyby aplikacja i ruter po konfiguracji nie komunikowały się ze sobą, zrestartujcie ruter.

_ System: iOS, Android - bezpłatny. _

3 / 11

Wifi Analyzer: poprawa sygnału WLAN

Obraz
chip.pl

Dobry sygnał WLAN zależy od wielu czynników. Czasami wystarczy przestawić ruter o kilka centymetrów albo zmienić kanał, aby zdecydowanie poprawić zasięg i transfer. W jak najszybszym zoptymalizowaniu odbioru WLAN pomoże aplikacja Wifi Analyzer autorstwa programisty farproc, która mierzy i analizuje siłę sygnału. Wifi Analyzer oferuje w tym celu różne grafiki, wśród nich przegląd wszystkich sieci radiowych włącznie z rozkładem kanałów, siłą sygnału poszczególnych sieci oraz praktyczną oceną kanałów. Porównywalne analizy w iOS-ie są możliwe tylko po złamaniu zabezpieczeń systemu.

System: Android - bezpłatny.

4 / 11

Narzędzia Wake on LAN: zdalne uruchamianie peceta

Obraz
youtube.com / Armando Ferreira

Funkcja Wake on LAN uruchamia zdalnie komputer. To praktyczne rozwiązanie, jeśli wykorzystujecie peceta w roli centrum multimedialnego albo chcecie szybko sięgnąć do kilku plików, nie siedząc bezpośrednio przed komputerem. Maszyna musi być wtedy w trybie hibernacji, aby mogła odebrać tak zwane "magic packets" ze smartfonu bądź tabletu. Odpowiednich aplikacji jest dużo: w przypadku iOS-a godne polecenia jest na przykład narzędzie "WakeUp - The Wake on LAN Tool" (0,99 euro), a dla Androida - gratisowe "Wake on Lan" autorstwa Reinharda Alischera. W Windows Phone znajdziecie aplikację WakeOnLan programisty Hassenbacha.

_ System: iOS - 99 centów, Android/Windows Phone - bezpłatny. _

5 / 11

Intercepter-NG: analiza sieci dla profesjonalistów

Obraz
chip.pl

Popularne narzędzia do analizy pozwalają wprawdzie uzyskać wiele informacji, ale dla specjalistów od sieci, nawet ta rzeka danych to czasami wciąż za mało. Jeśli chcecie dokładnie przeanalizować ruch w, to Intercepter-NG będzie dobrym wyborem. Ponieważ zakres funkcji jest porównywalny z tym w Wireshark, do możliwości programu należą też różne metody ataku. Intercepter-NG może być wykorzystywany tylko we własnej sieci. Narzędzie działa jedynie na zrootowanych telefonach.

_ System: Android - bezpłatny. _

6 / 11

Narzędzia multimedialne i sharingowe

Obraz
chip.pl

Androidowa aplikacja BubbleUpnP specjalizuje się w łączeniu treści medialnych w wiązki i wysyłaniu ich do odbiorników, takich jak telewizory czy projektory. Program wykorzystuje do transmisji szeroko rozpowszechniony standard UPnP/DLNA. Alternatywnym rozwiązaniem jest Chromecast. Dla aplikacji nie ma żadnego znaczenia, gdzie znajdują się treści medialne, bo BubbleUPnP obsługuje dane z sieci lokalnej i pamięci online, a ponadto specjalne serwisy, jak Google Music czy Tidal. Inne funkcje to między innymi sortowanie według typów mediów i zakładki. Interesująca jest również funkcja playlisty, bo można tutaj łączyć utwory z różnych źródeł. Na zrootowanych smartfonach przez Audio Cast da się nawet przechwytywać i przekazywać treści audio z innych aplikacji, np. z Audible, SoundCloud i Spotify. Wersja darmowa wyświetla reklamy i ma ograniczoną funkcjonalność. Pełna wersja kosztuje 3,49 euro. Dysponując BubbleUPnP Server, możecie używać swojego komputera do transkodowania plików.

_ System: Android - bezpłatny. _

7 / 11

Menedżer plików ES Eksplorator

Obraz
chip.pl

Za pomocą menedżera ES Eksplorator zapanujemy nie tylko nad plikami zapisanymi w smartfonie lokalnie. Dzięki łączności z siecią i chmurą będziemy mogli zarządzać danymi ze wszystkich swoich urządzeń. I tak na przykład można bezproblemowo korzystać z serwera NAS i dysków sieciowych, pecetów i pamięci online - na życzenie również mobilnie. Gratisowa aplikacja obsługuje między innymi: FTP, SFTP, Webdav oraz serwisy w chmurze, jak Dropbox, OneDrive i GoogleDrive. Ponadto za pomocą programu przez WLAN albo Bluetooth możemy sparować swój telefon z pecetem i w ten sposób budować połączenia pozwalające na wymianę plików. W rezultacie telefon stanie się centralnym interfejsem i nieodzownym narzędziem w domowej sieci. Dysponując opcjonalnym ES Chromecast Plugin, możemy z menedżera plików dodatkowo wysyłać wszystkie treści medialne do Google Chromecast, aby np. odtworzyć film na telewizorze. iOS i Windows Phone nie pozwalają na korzystanie z żadnych menedżerów plików. Musicie posiłkować się serwisami działającymi w
chmurze.

_ System - Android - bezpłatny. _

8 / 11

Media Center dla pecetów

Obraz
chip.pl

Kodi (wcześniej XBMC) to jeden z najbardziej znanych i lubianych Media Center dla pecetów. Dzięki androidowej aplikacji przeniesiemy pakiet na swój smartfon - ze wszystkimi funkcjami, jakie oferuje wersja pecetowa. Ponieważ Kodi jest jeszcze w fazie rozwoju, nie ma jej w oficjalnym Play Storze. APK znajdziecie na stronie kodi.tv/down-load. Programiści udostępniają także wersję dla iOS-a, którą możemy zainstalować tylko na iPhone'ach i iPadach po złamaniu systemu zabezpieczeń. Alternatywnym centrum multimedialnym dla wszystkich trzech platform mobilnych okazuje się Plex. Tutaj jednak potrzebny jest dodatkowy serwer na pececie albo NAS, który przejmie obsługę mediów.

_ System: Android - bezpłatny. _

9 / 11

Używanie telefonu jako myszy komputerowej

Obraz
youtube.com / YoungiTechHelping

Pecet doskonale nadaje się na centrum multimedialne, lecz jego obsługa z kanapy za pomocą myszy i klawiatury jest daleka od optymalnej, a możliwości obsługi peceta klasycznym pilotem są na ogół bardzo ograniczone. Większe możliwości i komfort zapewnia obsługa z wykorzystaniem smartfonu. W Androidzie i iOS-ie np. aplikacja Remote Mouse (zakup in-app, aby uzyskać dodatkowe funkcje) oferuje mysz, klawiaturę i specjalne przyciski multimedialne. Alternatywą w Windows Phone jest PC Remote - do działania tej aplikacji niezbędna jest instalacja narzędzia na PC.

_ System: Android/Windows Phone/iOS bezpłatny. _

10 / 11

Konfiguracja pilota na podczerwień

Obraz
Wirtualna Polska

Wiele smartfonów zawiera zintegrowany nadajnik podczerwieni pozwalający na używanie urządzenia jako pilota do telewizora, projektora i odbiornika AV. Ze Smart IR Remote autorstwa programisty Color Tiger zaprogramujemy swojego pilota zupełnie dowolnie, na przykład za pomocą samodzielnie opracowanych makr. I tak poprzez naciśnięcie jednego przycisku można włączać telewizor i odbiornik równocześnie, i to na wybranym programie oraz z predefiniowaną głośnością. Smart IR Remote jest oprócz tego kompatybilny z aplikacją Tasker.

_ Systemy: Android: 5,60 euro. _

11 / 11

Mirroring windowsowego peceta

Obraz
chip.pl

Jeśli chcemy nie tylko sterować zdalnie naszym pecetem, ale także wyświetlić go 1:1 na swoim smartfonie, to aplikacja Microsoft Remote Desktop będzie odpowiednim rozwiązaniem. Szczególnie praktyczna jest obsługa Windows 8, którego używanie na smartfonie okazuje się zdecydowanie łatwiejsze niż np. Windows 7. Jeśli któryś z gestów dotykowych na małym wyświetlaczu telefonu nie działa tak, jakbyśmy sobie życzyli, to na górnej krawędzi ekranu aplikacja wyświetla menu nawigacyjne z elementami obsługi.

_ System: iOS/Android/Windows Phone - bezpłatny. _

poradnikaplikacjeinteligentny dom

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)