Poradnik: Jak odpowiednio uchronić telefon przed uszkodzeniem w wakacje?
30.06.2016 13:33, aktual.: 03.07.2016 12:23
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Sezon na półmetku. Niektórzy dopiero teraz zaczynają swoje urlopy i szykują się do wyjazdów. Wakacje to wyjątkowo trudny okres dla telefonu. Urządzenie jest eksploatowane do granic możliwości i narażone na uszkodzenie. Dlatego warto pomyśleć o jego należytej ochronie.
- procent urlopowiczów uważa, że telefon pełni ważną lub bardzo ważną rolę w czasie wakacji – wynika z badania firmy Asurion. Natomiast 46 procent respondentów deklaruje, że podczas wypoczynku wykorzystuje go do poszukiwania informacji. Ale smartfon zastępuje również aparat fotograficzny, nawigację GPS czy odtwarzacz mp3. Telefon nie wie co to wakacje. Co gorsza, latem czyha na niego wiele pułapek. Jak go przed nimi uchronić? Oto kilka porad, które pozwolą zabezpieczyć smartfon w okresie wakacyjnym.
1. Przed wyjazdem na wakacje zainwestuj w futerał do telefonu. Producenci wyposażają smartfony w wyświetlacze Gorilla Glass, ale nie daje to 100-procentowej gwarancji, że ekran nie roztrzaska się po upadku czy nie zarysuje podczas kontaktu z ziarenkami piasku. Etui stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Sprzedawcy oferują szeroką gamę akcesoriów, spośród których można wybrać nie tylko efektywne, ale również efektowne futerały. Portfolio produktów tej kategorii jest naprawdę szerokie, niektóre firmy oferują nawet etui z kryształkami Swarovskiego.
2. Chroń telefon przed słońcem. Większość urlopowiczów wybiera się w miejsca, gdzie nie brakuje promieni słonecznych albo spędza sporo czasu na tarasie czy w ogródku. Niestety, telefon w przeciwieństwie do ludzi, nie znosi słońca. Poza tym obsługa urządzeń, za wyjątkiem modeli z najwyższej półki, w takich warunkach jest bardzo trudna. Dlatego warto sięgnąć po specjalne folie antyodblaskowe. Z jednej strony chronią przed nadmiernym nagrzewaniem, a z drugiej sprawiają, że ekran jest matowy.
3. Folia na ekstremalne wycieczki. Oprócz zwykłych folii ochronnych można znaleźć specjalne zabezpieczenia cechujące się nietuzinkowymi możliwościami. Niektóre firmy posiadają w swojej ofercie folie antyuderzeniowe, które podczas testów wytrzymają uderzenia metalową kulą oraz oddziaływanie ręcznej wiertarki. Zastosowanie tego typu folii w smartfonach wczasowiczów wylegujących się na plaży mija się z celem. Niemniej może sprawdzić się w telefonach bardziej aktywnych urlopowiczów, przemierzających górskie szlaki czy pokonujących bezdroża na quadzie.
4. Woda jest jednym z największych wrogów telefonu. Choć w sprzedaży pojawiają się wodoszczelne smartfony jak na razie jest ich niewiele. Osoby spędzające dużo czasu nad wodą, uprawiające sporty wodne, powinny sięgnąć po wodoodporne etui. W innych przypadkach wystarczy klasyczny futerał lub etui zakładane na tylną część telefonu. Zaletą tego drugiego jest smukła obudowa i prosty sposób nakładania. Oczywiście tego typu akcesoria nie pomogą w ekstremalnych sytuacjach, kiedy telefon wyląduje na dnie jeziora, ale skutecznie chronią go przed zachlapaniem czy kontaktem z mokrym ręcznikiem.
5. Smartfon może przestać działać w wyniku uszkodzenia, zalania wodą bądź z powodu wyczerpania się baterii. Na plaży, górskim szlaku czy w lesie nie znajdziemy raczej gniazdka elektrycznego, ale zawsze można przecież zabrać ze sobą bank energii. Jest to przenośny akumulator, do którego podłącza się urządzenie zasilane z USB.