Poradnik: Czym kierować się przy zakupie aparatu cyfrowego?

Poradnik: Czym kierować się przy zakupie aparatu cyfrowego?

24.02.2010 12:04, aktual.: 10.12.2012 17:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kupno aparatu cyfrowego wbrew pozorom wcale nie jest prostą sprawą. Kiedy wchodzimy do sklepu i widzimy całą ścianę pełną sprzętu fotograficznego różnych producentów, nie trudno o zawrót głowy. Czym więc kierować się przy wyborze cyfrówki?

Kiedy zapytamy znajomych jaki aparat fotograficzny powinniśmy kupić, jedni odpowiedzą, że taki który ma dużo megapixeli, inni, że taki który ma duży zoom, jeszcze inni, że taki który ma porządną baterię, lampę błyskową czy wyświetlacz. Pojawią się takie pojęcia jak ISO, matryca, migawka, przysłona, które amatorom nie mówią zbyt wiele. Kiedy zapytamy sprzedawcę w sklepie fotograficznym o radę, odpowie zazwyczaj „to zależy co będą Państwo fotografowali”, ale przecież aparat, który chcemy kupić, ma robić zdjęcia wszystkiego co nas zainteresuje. W dziesięciu krokach spróbujemy opowiedzieć o tym, na co warto zwracać uwagę kupując aparat cyfrowy.

KROK 1: USTALENIE MOŻLIWOŚCI I POTRZEB
Pierwszą rzeczą jaką musimy ustalić to kwota, jaką możemy przeznaczyć na sprzęt fotograficzny. Uzasadnienie wyboru najtańszego i najprostszego aparatu "bo ja tylko w wakacje czasem popstrykam" bardzo szybko okazuje się nieaktualne. Po krótkim czasie od obejrzenia pierwszych zrobionych zdjęć zaczniemy żałować, że nie wydaliśmy na lepszy sprzęt o kilkaset złotych więcej.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

KROK 2: NIEULEGANIE MAGII MEGAPIXELI
Kiedy ustalimy przedział cenowy oraz rodzaj aparatu, nadchodzi czas zapoznania się z ofertą producentów. W tym celu należy obejrzeć modele, które spełniają nasze warunki. Na co jednak zwracać szczególną uwagę? Najczęściej spotykanym błędem wśród osób zainteresowanych kupowaniem sprzętu fotograficznego jest „wiara w megapixele”. Warto jednak wiedzieć, że dla przeciętnego użytkownika, wykorzystującego aparat cyfrowy do typowych zastosowań, ilość megapixeli praktycznie nie ma znaczenia. Do celów amatorskich w zupełności wystarczą 3-4 megapiksele. Można z takich plików wydrukować zdjęcia o rozmiarze 10x1. cm albo 13x18 cm. Dużo ważniejszą sprawą jest fizyczna wielkość matrycy, czyli przestrzeń, na której te piksele są „poupychane” oraz jakość optyki.

KROK 3: ZOOM I STABILIZACJA OBRAZU
Czy większa krotność zoomu oznacza lepszy aparat? Nie. Zoom decyduje o uniwersalności aparatu, ale nie o jego jakości. Należy też pamiętać, że wartościowy jest dla fotografa zoom optyczny, a nie cyfrowy. Informacja o zoomie ma postać albo krotności np. 10. albo podania zakresu ogniskowych np. 18-51 mm (najlepiej by dolny zakres był jak najmniejszy - wtedy mamy aparat szerokokątny, a górny – jak największy - wtedy mamy największe przybliżenie). Jeśli producent nie pisze nic na ten temat, to niemal na pewno aparat ma stałą ogniskową, czyli jest bez zoomu. Najprostsze aparaty cyfrowe mają zoom 3-krotny. Do aparatów z dużym zoomem niezbędnym dodatkiem jest stabilizator. Powoduje on, że aparat staje się mniej podatny na ruchy ręki go trzymającej. W efekcie mniej zrobimy poruszonych zdjęć.

KROK 4: ISO
Czułość filmów i aparatów cyfrowych wyrażana jest w jednostkach ISO: 50. 100, 200, 400, 800, 1600 lub 3200. Im mniejsza wartość ISO tym matryca jest mniej wrażliwa na światło i potrzeba go więcej do prawidłowego naświetlenia zdjęcia. Wyciśnięcie z matrycy większej czułości oznacza wzmocnienie sygnału, który się na niej pojawia, co z kolei pociąga za sobą szumy, czyli zakłócenia objawiające się widocznymi pikselami sprawiającymi, że zdjęcie jest bardziej ziarniste. Aparat cyfrowy powinien posiadać jak największy zakres czułości przy jak najniższych szumach.

KROK 5: WYŚWIETLACZ I BATERIA
Ważną cechą każdego aparatu jest jasny wyświetlacz LCD. Obecnie standardowym rozmiarem ekranu w aparacie cyfrowym jest ekran o przekątnej 2,5 –. 3,5 cala. Duży wyświetlacz oznacza większe zużycie prądu. Warto więc przy wyborze aparatu z dużym ekranem LCD sprawdzić pojemność baterii. Standardowa liczba wykonania zdjęć na jednym naładowaniu to ok. 300, są jednak na rynku dostępne baterie jonowo-litowe umożliwiające wykonanie do 1000 zdjęć.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

KROK 6: LAMPA BŁYSKOWA
Warto zwrócić uwagę na parametry lampy błyskowej, jeśli robimy sporo zdjęć w pomieszczeniach. Musimy też mieć możliwość zarówno włączenia lampy błyskowej, gdy aparat sądzi, że jest ona zbędna, jak i wyłączenia, gdy jest on przekonany, że należy ją użyć. Dobrze, by miał również opcję usuwania efektu czerwonych oczu, bo w wypadku kompaktów, gdzie lampa błyskowa położona jest bardzo blisko osi optycznej obiektywu, jest on szczególnie uciążliwy.

KROK 7: KAMERA W APARACIE
Możliwość rejestrowania filmów wideo jest zazwyczaj lekceważona przez profesjonalistów, którzy do tego celu mają oddzielną kamerę. Jednak dla zwykłego, amatorskiego fotografa jest to często cecha bardzo cenna, bo nie każdy ma ochotę nosić wszędzie aparat i kamerę, nie mówiąc już o kosztach zakupu obu sprzętów. Standardowe wideo w aparacie cyfrowym to zapis 1. klatek w rozdzielczościach 320 x 240 pikseli z limitem czasu zapisu lub VGA (640 x 480) z prędkością 30 klatek na sekundę. Część nowszych aparatów cyfrowych rejestruje filmy w jakości HD (1280 x 720) z prędkością 24 klatek na sekundę.

KROK 8: MENU
Wygodne menu aparatu to element szczególnie ważny dla początkujących. Wszystkie opcje powinny być łatwo dostępne (zwłaszcza te często wykorzystywane np. samowyzwalacz) i logicznie pogrupowane. Użytecznym elementem, na który należy zwrócić uwagę, to oddzielny przycisk nagrywania filmu znajdujący się w obudowie aparatu.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

KROK 9: TRYBY APARATU
Jeśli dobieranie parametrów takich jak ogniskowa, przysłona, ekspozycja wydaje się zbyt trudne, warto posiłkować się trybem automatycznym lub programami tematycznymi. Programy zawierają predefiniowane ustawienia aparatu umożliwiające wykonywanie zdjęć różnych obiektów w określonych warunkach. Warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych:

Program Krajobraz umożliwia uzyskanie ostrych, barwnych zdjęć krajobrazów.

Program Portret służy głównie do wykonywania zdjęć będących portretami. Ze względu na charakterystyczne dla niego ustawienia, jest on przeciwieństwem programu krajobraz.

Program Makro umożliwia wykonywanie zdjęć obiektów, które zostają w taki sposób powiększone, że zapełniają cały kadr.

Program Sport umożliwia wykonywanie zdjęć poruszających się obiektów. Przy tej funkcji aktywne jest ciągłe nastawienie ostrości. Ostateczny efekt na zdjęciu w dużym stopniu zależy od tego, w jakim kierunku porusza się fotografowany obiekt oraz od czasu naświetlania zdjęcia.

Program Zdjęcia Nocne umożliwia wykonywanie głębokich, wyważonych ujęć nocnych, w których naturalne oświetlenie zostaje zrównoważone ze światłem błyskowym. Do wykonania ujęć nocnych potrzebny jest statyw - jest to związane przede wszystkim z długim naświetlaniem.

Niektóre aparaty oferują także dodatkowe funkcje np. zdjęcia w sepii, matowienie cery przy portretach, a nawet fotomontaże polegające na wklejeniu fragmentu zdjęcia do innej fotografii lub nałożeniu sekwencji ruchów na jednym obrazie.

KROK 10: AKCESORIA I OPROGRAMOWNIE
Akcesoria i oprogramowanie dołączone do aparatu - pojemna karta pamięci, dobre sterowniki do różnych systemów operacyjnych, oprogramowanie - to wszystko może nam zaoszczędzić dodatkowych kosztów i starań.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Kiedy już wybierzemy aparat dla siebie, pozostanie nam już tylko go kupić i cieszyć się robieniem zdjęć. Jeśli ktoś jednak nie ma umiejętności ani podstawowej wiedzy, trudno będzie mu robić dobre zdjęcia, a za niepowodzenia będzie obarczał sprzęt. Osoba, która poświęci trochę czasu teorii i posiada choć odrobinę wyobraźni i talentu, nawet z najprostszego aparatu jest w stanie zrobić niesamowity użytek. Dlatego warto interesować się fotografią, by samemu robić jak najciekawsze zdjęcia, bez względu na używany sprzęt.

_ Poradnik został stworzony przez specjalistów Casio Exlim _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (164)