Popularny WhatsApp na celowniku cyberprzestępców

Popularny WhatsApp na celowniku cyberprzestępców
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

06.02.2015 11:32, aktual.: 06.02.2015 13:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Eksperci informują o fałszywych i szkodliwych aplikacjach imitujących wersję instalacyjną popularnego komunikatora WhatsApp dla komputerów. Zagrożenia te pojawiały się już wcześniej, jednak teraz, gdy prawdziwa aplikacja została udostępniona, cyberprzestępcy ponowili swoje działania.

WhatsApp jest obecnie jednym z najpopularniejszych komunikatorów internetowych. W osiągnięciu tej pozycji nie przeszkodziło nawet to, że do niedawna dostępna była wyłącznie wersja dla smartfonów. Nie dziwi zatem, że po oficjalnej zapowiedzi udostępnienia tego komunikatora w wersji dla przeglądarek internetowych użytkownicy z niecierpliwością oczekiwali na jego premierę. Niestety, czekali nie tylko entuzjaści tego komunikatora –. cyberprzestępcy od razu zaczęli wykorzystywać zapowiedzianą aplikację we własnych celach, rozprzestrzeniając podszywające się pod nią szkodliwe programy.

Fałszywe aplikacje pozwalające rzekomo na pobranie komputerowej wersji komunikatora pojawiły się w wielu językach, a obecnie, gdy program ten jest już oficjalnie dostępny, cyberprzestępcy wznowili ataki, przystroili je w nowe szaty i próbują złowić nowe ofiary.

Na przykład w Brazylii użytkownicy otrzymują wiadomości zawierające odnośnik do pobrania wersji instalacyjnej, który w rzeczywistości pobiera na komputer trojany bankowe i inne szkodliwe programy. Podobne szkodliwe wiadomości rozsyłane są także w języku angielskim, hiszpańskim i arabskim. Niektórzy cyberprzestępcy zainwestowali nawet w atrakcyjny wizualnie projekt i w ten sposób próbują nakłonić swoje ofiary do zainstalowania rozszerzenia dla przeglądarki Chrome, które w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z komunikatorem WhatsApp. Warto pamiętać, że do korzystania z WhatsApp nie jest potrzebny żaden dodatek do przeglądarki.

W celu pobrania „nieoficjalnych”. wersji komunikatora często należy podać numer telefonu komórkowego. Użytkownik, który to zrobi, zostanie automatycznie zarejestrowany w serwisie premium i będzie otrzymywał płatne, a do tego kompletnie bezwartościowe wiadomości ze spamem. Łatwy zysk związany z takim gromadzeniem numerów telefonów zwietrzyli już m.in. brazylijscy cyberprzestępcy i podszywając się pod firmy marketingowe, oferują wysyłkę tekstu, grafiki, dźwięku, a nawet filmów w cenie 3 centów amerykańskich za jedną wiadomość trafiającą do użytkownika komunikatora WhatsApp.

„_ Niestety, WhatsApp nie umożliwia zablokowania wiadomości od nieznanych kontaktów - można jedynie zablokować nadawcę po otrzymaniu wiadomości, co jednak nie uchroni nas przed spamem i niebezpiecznymi odnośnikami ” – powiedział Fabio Assolini, starszy badacz ds. bezpieczeństwa, Kaspersky Lab. „ Warto mieć na uwadze to, że oficjalna wersja przeglądarkowa tego komunikatora jest dostępna na stronie https://web.whatsapp.com, i odrzucać wszelkie imitacje oraz podejrzane wersje instalacyjne _”. _ Źródło: Kaspersky Lab _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)