Poprzez aplikację włamywali się na konta bankowe

Poprzez aplikację włamywali się na konta bankowe

Poprzez aplikację włamywali się na konta bankowe
Źródło zdjęć: © flickr.com | Jason Howie
Arkadiusz Stando
03.07.2018 09:03, aktualizacja: 03.07.2018 10:26

Nawet kilkaset osób mogło zostać okradzionych przez dwoje obywateli Mołdawii. Jak podaje portal RMF24, policjanci z Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej zatrzymali oszustów. 50 latkowie włamywali się na konta bankowe ofiar.

Za pomocą wirusa umieszczonego w jednej z aplikacji, dwoje przestępców pobierało nawet 20 tysięcy z konta swoich ofiar. Oprogramowanie wymuszało fałszywą aktualizację systemu operacyjnego smartfona. Po jej zatwierdzeniu, oszuści mieli łatwy dostęp do loginów aplikacji bankowych. SMS-y potwierdzające autoryzację przelewu również były przechwytywane przez oprogramowanie.

Po całej operacji, złośliwe oprogramowanie przywracało system operacyjny do ustawień fabrycznych, więc policjantom było bardzo ciężko namierzyć przestępców. Wszystkie ślady praktycznie znikały. Jednak wirus przekazywał pieniądze na konta zakładane przez parę oszustów.

Jeśli padliście ofiarą takiego przestępstwa, policja apeluje o kontakt. Najlepiej będzie wysłać wiadomośc e-mail do Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP na adres: cyber-kgp@policja.gov.pl. Policjanci dotarli dopiero do kilkudziesięciu takich przestępstw w samej Warszawie, a z pewnością było ich więcej.

Źródło: RMF24.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)