Ponad milion złotych kary za nielegalne oprogramowanie

W 2012 r. BSA przeprowadziło w Polsce o 49 proc. więcej działań prawnych skierowanych przeciwko przedsiębiorcom korzystającym z nielegalnego oprogramowania niż rok wcześniej. W ich wyniku polscy przedsiębiorcy zapłacili łącznie 1,3 mln złotych. Najwyższe odszkodowanie w 2012 r. opiewało na kwotę ponad 225 tys. złotych.

Ponad milion złotych kary za nielegalne oprogramowanie
Źródło zdjęć: © chip.pl

W wyniku działań prawnych w całym rejonie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) BSA zawarło o 1. proc. więcej ugód niż w 2011 r., a przedsiębiorcy z tego regionu ponieśli łącznie koszt ponad 16 mln dolarów (o 4 proc. więcej niż rok wcześniej), z czego niemal 10 mln dolarów tytułem odszkodowań, a blisko 7 mln dolarów w ramach tzw. legalizacji, czyli kosztów nabycia legalnego oprogramowania. Najwyższa ugoda zawarta z firmą korzystającą z nielegalnego oprogramowania wyniosła 1,8 mln dolarów.

Bartłomiej Witucki, koordynator BSA | The Software Alliance w Polsce podkreśla:

- _ W Polsce piractwo to nadal poważny problem. Niestety dość powszechnym zjawiskiem jest korzystanie z nielegalnego oprogramowania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Co gorsza, bywa ono „usprawiedliwiane” koniecznością poszukiwania oszczędności z uwagi na kryzys finansowy – nie można zaaprobować takiego podejścia i „tłumaczenia” naruszania prawa, w tym przepisów karnych. Dlatego BSA w ostatnim czasie znacznie zintensyfikowała swoje działania prawne. W dużej mierze jest to możliwe dzięki coraz większej liczbie przesyłanych nam zgłoszeń przypadków piractwa. W 2011 roku nastąpił pierwszy zasadniczy wzrost liczby zgłoszeń – otrzymaliśmy ich wówczas blisko 400. Natomiast w 2012 roku było ich znacznie ponad 600. Każde z otrzymanych zgłoszeń jest skrupulatnie analizowane i weryfikowane – w wielu przypadkach nadawany jest im dalszy bieg, przez co należy rozumieć podjęcie działań prawnych w rezultacie których najczęściej dochodzi do wszczęcia postępowania karnego. Liczba podjętych przez nas działań
prawnych w Polsce – porównując ubiegły rok z rokiem 2010 – wzrosła blisko pięciokrotnie. _

Korzystanie przez przedsiębiorców z nielicencjonowanego oprogramowania wiąże się nie tylko z ryzykiem odpowiedzialności prawnej i finansowej, ale także naraża na poważne kłopoty organizacyjne, włącznie z przestojem funkcjonowania firmy w wypadku zatrzymania przez Policję komputerów lub twardych dysków. Zdarza się, że w ten sposób zabezpieczane są wszystkie komputery firmowe.

Krzysztof Janiszewski, przewodniczący lokalnego komitetu BSA w Polsce dodaje:

- _ Chcemy dać jasny sygnał wszystkim firmom nadal korzystającym z nielegalnego oprogramowania, że w 2013 roku konsekwentnie podejmować będziemy kolejne działania prawne przeciwko przedsiębiorcom łamiącym prawo w tym zakresie. W ubiegłym roku w trakcie antypirackiej kampanii telewizyjnej oraz radiowej otrzymaliśmy wiele zgłoszeń od pracowników nie godzących się na łamanie prawa w swoim otoczeniu oraz w pełni legalnych firm, które nie godzą się na przejawy nieuczciwej konkurencji w swojej branży – bo za takie uważają fakt korzystania przez konkurentów z nielegalnego oprogramowania. _

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Najlepsze aplikacje dla Windows Phone 8

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)