Pomysłowość cyberprzestępców nie zna granic - wirus w prezentacji PowerPoint

Pomysłowość cyberprzestępców nie zna granic - wirus w prezentacji PowerPoint

Pomysłowość cyberprzestępców nie zna granic - wirus w prezentacji PowerPoint
Źródło zdjęć: © Fotolia | drx
Adam Bednarek
12.06.2017 11:44, aktualizacja: 12.06.2017 12:02

Metody na zainfekowanie urządzeń są coraz sprytniejsze. W tym przypadku łatwo uniknąć zarażenia, ale nowe złośliwe oprogramowanie pokazuje, że cyberprzestępcy mają naprawdę oryginalne sposoby.

Malware o nazwie Zusy ukrywa się w prezentacji PowerPoint. Tę otrzymać możemy np. w wiadomości mailowej, jako załącznik. Po jej uruchomieniu ukaże się tylko jeden slajd z napisem “Loading… Please wait”. Gdzie ukryty jest wirus? W linku, na który wystarczy najechać kursorem, by go aktywować.

Co jednak ciekawe, wirus jeszcze się nie pobierze. By ściągnąć złośliwe oprogramowanie, użytkownik musi pominąć ostrzeżenie od Microsoft Office. Program wykrywa zagrożenie, jednak to właściciel komputera musi podjąć decyzję, czy pozwolić dalej działać, czy wyłączyć prezentację. Osoby, które nie zwracają uwagi na takie szczegóły, mogą nieświadomie pobrać wirusa.

Przez Zusy ucierpieć mogą więc głównie ci najbardziej nierozważni, którzy ściągają załączniki od nieznanych adresatów (co jest bardzo nieodpowiedzialne) i na dodatek lekceważą ostrzeżenia wydawane przez program i system. Choć teoretycznie opisywany malware nie jest bardzo groźny - bo trzeba się postarać, żeby zostać zainfekowanym - to pokazuje inwencję cyberprzestępców. I właśnie dlatego w sieci trzeba być ostrożnym na każdym kroku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)